Nowa linia frontu


Słowniczek

DSPL (Dolby Surround Pro Logic)

Odpowiednik Dolby Stereo, przeznaczony do zestawów kina domowego. Analogowy system czterokanałowy - 2 przednie, 1 centralny i 1 tylny, ale rozdzielony na dwa głośniki efektowe.

Cinch

Złącze umożliwiające połączenia między urządzeniami audio oraz wideo. Złącze Cinch ma tylko kabel sygnałowy oraz masę.

RGB - Video

Rodzaj połączenia pomiędzy urządzeniami wideo. Charakteryzuje się rozdzieleniem sygnału kolorów na podstawowe barwy

R (red - czerwony)

G (green - zielony)

i B (blue - niebieski).

Daje najlepszą jakość obrazu.

Zwrotnica sygnału wideo

W amplitunerze: możliwość wyboru sygnału wideo pobieranego z różnych źródeł, np. telewizji kablowej czy korektora graficznego.

Wyjście współosiowe

Wyjście sygnału cyfrowego wykorzystujące gniazda RCA (Cinch), stosowane w podobnych sytuacjach jak wyjście optyczne.

Jeśli używane są kable odpowiednie do transmisji danych cyfrowych, można uzyskać lepszą jakość transmisji niż w przypadku złącza Tos Link.

Do tego celu nadają się kable do przesyłania sygnału wizji, gdyż charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia.

Tuner radiowy

Urządzenie służące w amplitunerze do odbioru sygnału radiowego.

Podsumowanie testu amplitunerów AV

Nowa linia frontu

Test amplitunerowy - podsumowanie

Tym razem wyniki naszego testu nie są tak jednoznaczne, jak w przypadku omawianych w poprzednim numerze wzmacniaczy z wejściem wielokanałowym. Spore rozbieżności cen testowanych urządzeń zmusiły nas do podzielenia ich na dwie grupy. W grupie tańszego sprzętu bardzo ciekawie prezentował się Denon AVR-1601. Mimo że w kategorii tej jest najdroższy (2250 zł), ma jednak wyróżniające go możliwości oraz zdecydowanie najlepsze brzmienie.

Warto jednak zwrócić uwagę na nowe amplitunery Technics SA-DX940 i Philips FR-975, które zdobyły wprawdzie gorszą ocenę w naszym teście, ale mają za to atrakcyjną cenę. I jeżeli to cena jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze sprzętu, warto pomyśleć o ich kupnie. Mogą być przecież znakomitymi elementami niedrogiego zestawu kina domowego w połączeniu z popularnymi prostszymi odtwarzaczami DVD, które obie firmy mają w ofercie.

Mieszane uczucia wywołują natomiast urządzenia wyższej klasy cenowej. Dwa uzyskały ex aequo pierwsze miejsce. Podobnie jak miesiąc temu zwyciężyło Sony ze swoim modelem STR-DB940. Sukces swój zawdzięcza bogatemu zestawowi połączeń, ciekawemu pilotowi oraz bardzo dużym możliwościom procesora DSP. Laury dzieli z nim Sherwood R-756R i AMC R9 za znakomite brzmienie oraz ciekawe funkcje dodatkowe, np. obsługę sygnału w standardzie RGB. Remis jest wynikiem identycznej liczby zdobytych punktów, chociaż Sony nie osiągnęło tak dobrych wyników odsłuchu, jak jego rywal. W tej kategorii cenowej ważniejsze może się okazać brzmienie urządzenia niż jego funkcje. Użytkownikom poszukującym amplitunerów z licznymi gadżetami polecam jednak Sony STR-DB940.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: