Nowa linia frontu


Tuner radiowy działał poprawnie i wykazał się bardzo dobrą czułością. Dodatkowo, oprócz standardowego modułu RDS, wzmacniacz wyposażono w moduł Radiotext, który jednak z braku sygnału jest niewykorzystany.

Nowa linia frontu

Denon daje w swojej klasie najbardziej najbardziej przestrzenny dźwięk.

Urządzenie sprawiło nieco kłopotów podczas instalacji. Podłączenie przewodów odbyło się standardowo i bez trudności, jednak wzmacniacz wydawał się nie działać poprawnie, to znaczy nie można było uzyskać sygnału z wejścia cyfrowego. Mimo kilkakrotnych prób zgodnych z procedurą opisaną w instrukcji, nie udało się rozwiązać problemu. Dopiero zresetowanie procesora wzmacniacza spowodowało, że wszystko wróciło do normy - odpowiednie czynności są opisane w osobnym podrozdziale instrukcji. Znalezienie wyjaśnienia zajęło jednak kilkanaście minut, a mniej wprawni użytkownicy mogliby uznać urządzenie za uszkodzone. Później wszystko działało bez zarzutu, szczególnie praktyczne okazało się niezależne podłączenie wejść cyfrowych do dowolnego źródła sygnału analogowego.

Pod względem brzmienia Denon okazał się niekwestionowanym liderem. Najlepszą przestrzeń w swojej klasie uzyskał dzięki bardzo dobrej separacji kanałów. Na pochwałę zasługuje również dobry, przyjemny i niski bas. Razem dało to tej konstrukcji najlepsze brzmienie, chociaż za znacznie wyższą cenę niż dwie pozostałe propozycje.

AVR-1601 to bardzo ciekawy amplituner, którego niewątpliwymi atutami są: ciekawy procesor DSP, nietypowe wykorzystanie wejść cyfrowych oraz programowalny pilot. Jedną z niewielu wad od strony użytkowej jest to, że nie można zastosować wszystkich trybów DSP dla dekodowanego dźwięku przestrzennego. Przydałoby się również więcej wejść analogowych i cyfrowych. Denona AVR-1601 można zaproponować każdemu, kto chce za rozsądne pieniądze otrzymać markowy sprzęt o dużych możliwościach.

Słowniczek

RDS (Radio Data System)

System przesyłania dodatkowych informacji cyfrowych na zakresie UKF, oferuje m.in. usługi AF Alternate Frequency (częstotliwości alternatywne), PI Program Identification (kod identyfikacji stacji), RT Radiotext - wyświetlanie dodatkowych informacji, np. tytułu nadawanego programu, nazwiska wykonawcy itp.

Pokrętło siły gŁosu

Służy do regulacji natężenia odtwarzanego dźwięku.

Wyjście współosiowe

Wyjście sygnału cyfrowego wykorzystujące gniazda RCA (Cinch), stosowane w podobnych sytuacjach jak wyjście optyczne.

Jeśli używane są kable odpowiednie do transmisji danych cyfrowych, można uzyskać lepszą jakość transmisji niż w przypadku złącza Tos Link.

Do tego celu nadają się kable do przesyłania sygnału wizji, gdyż charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia.

Setup

Menu pozwalające na wybór podstawowych parametrów pracy urządzenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: