Nowa mapa TeleGeography pokazuje, jak Internet przemierza głębiny oceanów

Firma TeleGeography udostępniła "2013 Submarine Cable Map", czyli świetną mapę przedstawiającą podwodną sieć kabli. Warto ją dokładniej przestudiować.

Przygotowana przez TeleGeography mapa "2013 Submarine Cable Map" pozwala nam zapoznać się z historią rozwoju "podwodnej" komunikacji. Obejmuje okres pomiędzy 1997 a 2012 rokiem i prezentuje podwodną mapę znajdujących się na dnie oceanów kabli (obecnie jest 232, natomiast kolejne 12 jest w planach) wraz z ich nazwami. Umieszczony na dole mapy wykres informuje o tym, kiedy każdy z nich został ułożony.

2013 Submarine Cable Map

2013 Submarine Cable Map

Warto też zwrócić uwagę na umieszczone po obu stronach wykresu bardzo interesujące grafiki. Z jednej z nich możemy odczytać pojemność kabli, natomiast druga pokazuje opóźnienia światowej Sieci pomiędzy poszczególnymi krajami (w formie różnych gwiazdek). Wynika z niej np., że najgorsze połączenia w przypadku Wielkiej Brytanii idą w kierunku Japonii, natomiast brazylijscy internauci, ogólnie mówiąc, "nie mają lekko".

Mapa powstała dzięki Telecom Egypt i dostępna jest w wersji interaktywnej, która pozwala na jej szczegółowe przejrzenie. Znajdziecie ją tutaj.


Zobacz również