Nowa minikamera Panasonica

Firma Panasonic zaprezentowała nowy model kamery cyfrowej - SDR-S200. Urządzenie wyposażone zostało m.in. w potrójną matrycę CCD i może współpracować z kartami nowej generacji SDHC (SD High-Capacity).

Panasonic SDR-S200 mierzy 50 x 100 x 81 mm i waży 287 g. Wyposażono ją w obiektywy z serii Leica Dicomar z funkcją stabilizacji obrazu, charakteryzujący się 10-krotnym zoomem optycznym oraz slot kart pamięci przygotowany do współpracy z kartami nowej generacji SDHC (oczywiście można również używać zwykłych kart SD).

Panasonic SDR-S200

Panasonic SDR-S200

Za rejestrację filmów w formacie MPEG-2 (dostępne dwa tryby - standardowy 4:3 i panoramiczny 16:9) i rozdzielczości 704 x 480 pikseli odpowiedzialna jest matryca 3CCD (czyli 3 matryce CCD o przekątnej 1/6 cala każda). Podstawą technologii zastosowanej w tego typu przetwornikach obrazu jest pryzmat, który rozszczepia światło na trzy podstawowe kolory RGB (niebieski, czerwony i zielony). Dzięki temu każdy z przetworników analizuje osobno odpowiednią barwę, czego wynikiem jest uzyskanie nagrania o lepszej jakości (redukcja szumów, lepsze odwzorowanie szczegółów w słabym oświetleniu). Oczywiście kamera potrafi również wykonywać zdjęcia JPEG w maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1512 pikseli. Zarówno zdjęcia, jak i filmy możemy obejrzeć na wbudowanym 2,8-calowym wyświetlaczu LCD.

Nowa kamera powinna trafić na rynek japoński w cenie ok. 880 USD. Nie wiadomo na razie, kiedy będzie ją można kupić w Europie.