Nowa platforma UMPC

Obserwatorzy oczekują, że na rozpoczynającej się dzisiaj w Pekinie konferencji IDF (Intel Developer Forum), firma zaprezentuje swoją nową platformę, przeznaczoną do budowania ultra mobilnych komputerów typu UMPC (Ultra Mobile PC).

Ma to być platforma o nazwie McCaslin, oparta na mikroprocesorze Stealey (jednordzeniowy układ zawierający bufor L2 o pojemności 512 KB, taktowany zegarem o częstotliwości 600 lub 800 MHz), która wspiera systemy Windows, w tym system Windows Vista. Póki co, Intel nie podaje szczegółowych danych technicznych o tym produkcie.

Nieoficjalnie wiadomo, że układ jest oparty na architekturze Dothan, jest produkowany przy użyciu technologii 90 nm i pobiera ok. 6 watów mocy. Układ, w porównaniu z dostępnymi obecnie procesorami tej platformy, jest mały i zajmuje powierzchnię 975 milimetrów kwadratowych (razem z towarzyszącym mu chipsetem).

Intel ma nadzieję, że nowa platforma stawi skutecznie czoła procesorowi firmy Via Technologies o nazwie C7-M, który jest już instalowany w komputerach typu UMPC. A komputery te cieszą się coraz większą popularnością i analitycy przewidują, że będą one systematycznie tanieć, tak iż za komputer UMPC zapłacimy w 2010 r. ok. 400 USD, czyli kilka razy mniej niż obecnie.