Nowa platforma kasetowych pecetów

HP wprowadzi w tym tygodniu do swojej oferty kasetowe pecety oparte na procesorze AMD. Jest to komputer bc1500, w którym HP instaluje specjalny, energooszczędny procesor Athlon 64.

Kasetowe pecety to nic innego jak płyty główne instalowane w chassis podobnym do tych, jakie są używane do montowania serwerów kasetowych. HP ma już w swojej ofercie kasetowe pecety. Jest to platforma CCI (Consolidated Client Infrastructure) oparta na pecetach bc1000 (patrz zdjęcie obok), w których HP instaluje procesor Efficeon (produkt firmy Transmeta).

Na płycie głównej peceta bc1500 nie ma wentylatora, ponieważ procesor Athlon 64 pobiera tylko 9 watów i nie wymaga dodatkowego chłodzenia.

Inaczej niż w rozwiązaniach opartych na cienkich klientach (gdzie wielu użytkowników współużytkuje zasoby znajdujące się na jednym serwerze), w przypadku kasetowych pecetów każdy użytkownik ma do swojej wyłącznej dyspozycji procesor, pamięć i dysk twardy. Chassis zawierające kasetowe pecety jest najczęściej instalowane w serwerowni, a w pokoju użytkownika znajduje się standardowy zestaw urządzeń I/O (monitor, klawiatura i mysz) oraz niewielkie urządzenie, które komunikuje się z pecetem przez okablowanie Ethernet.

Wprowadzając nową platformę kasetowych pecetów, HP zmienia też zasady licencjonowania oprogramowania. Dotychczas było tak, że użytkownik musiał najpierw kupić jedną licencję na używanie systemu operacyjnego Windows zarządzającego kasetowym pecetem pracującym w serwerowni, a następnie negocjować z Microsoftem wysokość opłaty licencyjnej za używanie oprogramowania zarządzającego urządzeniem instalowanym na biurku. Obecnie Microsoft zgodził się na to, aby firma kupowała tylko jedną licencję dla każdego użytkownika korzystającego z usług kasetowego peceta.

Pecet bc1500 zawiera procesor Athlon 64 1500+, pamięć RAM o pojemności 512 MB (DDR SDRAM ) i dysk twardy 40 GB. W jednym chassis można zainstalować 20 pecetów oraz jeden gigabitowy przełącznik HP.

Za jeden kasetowy pecet bc1500 (włączając w to koszty związane z zakupem oprogramowania zarządzającego całym środowiskiem i urządzenia dostępowego instalowanego na biurku użytkownika) firma płaci ok. 1000 USD. Nie jest to może mało, ale na dłuższą metę rozwiązanie ma wiele zalet, dzięki którym firma może znacznie obniżyć TCO (ogólne koszty posiadania rozwiązania).


Zobacz również