Nowa, poprawiona Opera

Firma Opera Software udostępniła nową wersję popularnej przeglądarki internetowej Opera - 7.23. Najważniejszą nowością w tej edycji jest usunięcie dwóch poważnych błędów wykrytych w poprzednich wersjach - umożliwiają one nieautoryzowanym użytkownikom uzyskanie dostępu do systemu. Jak najszybsze uaktualnienie przeglądarek zalecane jest zarówno użytkownikom korzystającym z Opery dla Windows, jak i wersji dla Linuksa.

Błędy w Operze wykrył (i opisał na liście mailingowej BugTraq) fiński programista Jouko Pynnonen - obydwa problemy związane są z mechanizmem umożliwiającym użytkownikom Opery zmianę tzw. skinów. Pierwszy błąd pozwala nieautoryzowanemu użytkownikowi na "wymuszenie" zapisania pliku (podszywającego się pod "skin") w określonej lokalizacji na dysku komputera. Haker może dzięki temu umieścić jakiś plik (np. wirusa) w folderze Startup - będzie on uruchamiany przy każdym starcie systemu Windows.

Opisany powyżej problem nie występuje w linuksowej wersji Opery. W Operze dla Linuksa może jednak w pewnych okolicznościach wystąpić błąd przepełnienia bufora, który może zostać wykorzystany przez nieautoryzowanego użytkownika do przejęcia pełnej kontroli nad systemem.

Zobacz również:

  • Microsoft kopiuje pomysł z Opery. Ładnie to tak?

Przedstawiciele Opera Software na informacje o błędach zareagowali błyskawicznie - już w piątek udostępniono uaktualnioną wersję Opery (7.23). Program pobrać można z naszego serwisu FTP:

Opera 7.23 - wersja bez Javy:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2275/Opera.bez.Javy.7.23.html

Opera 7.23 - wersja z Javą:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2274/Opera.z.Java.7.23.html