Nowa profesjonalna NVIDIA

Po sukcesie pierwszej generacji układów sterujących do serwerów z procesorami AMD Opteron NVIDIA wprowadza nowe, bardziej zaawansowane produkty. nForce 3000 obsługują Opterony współpracujące z pamięciami DDR2.

Seria NVIDIA nForce Professional 3000 Media Communication Processors zaprojektowana została dla klientów korporacyjnych, wymagających najwyższej wydajności i stabilności działania oraz możliwości zautomatyzowanego zarządzania serwerami. W tej serii są trzy modele - 3600 i 3400 to układy główne, a 3050 to układ uzupełniający.

nForce 3400 Professional to układ do stacji roboczych i serwerów z jednym procesorem, nForce 3600 Professional obsługuje konfiguracje dwuprocesorowe, a w połączeniu z nForce 3050 Professional pozwala budować komputery z co najmniej czterema procesorami. Można stosować układy dwu- i czterordzeniowe. W porównaniu z poprzednią generacją zwiększono z czterech do sześciu liczbę obsługiwanych urządzeń Serial ATA, zmniejszono natomiast liczbę kanałów tradycyjnego, równoległego kontrolera ATA z dwóch do jednego.

Najważniejsze zmiany w nowej serii to zwiększenie możliwości zarządzania. Serwery z nForce 3000 Professional obsługują specyfikacje IPMI 2.0, ASF 2.0. Kontrolery twardych dysków zgodne są ze SGPIO (Serial General Purpose Input/Output), dzięki czemu w razie awarii jednego z urządzeń pozostałe mogą przejąć jego funkcje i zapewnić ciągłe działanie serwera. Dołączone oprogramowanie pozwala w prosty sposób odnaleźć uszkodzone dyski i szybko je wymienić.

nForce 3600 Professional może być łączony z układem nForce 3050 i wówczas pojedyncza płyta obsługuje do 12 urządzeń Serial ATA; może zawierać cztery karty sieci Gigabit Ethernet, z opcją łączenia ich w celu zwiększenia przepustowości. To rozwiązanie znacznie skraca czas przesyłania dużych porcji danych między serwerami i pamięciami masowymi znajdującymi się w jednej lokalizacji. Przy wykorzystaniu tego tandemu konstruktorzy płyty głównej mają do dyspozycji aż 56 linii PCI Express i mogą zainstalować złącza dla 12 kart rozszerzeń.

Podobnie jak poprzednie chipsety NVIDII z serii 2000, nowe produkty umożliwiają korzystanie z dwóch kart graficznych w trybie SLI, zawierają kontrolery Serial ATA drugiej generacji (3 Gb/s), z rozwiązaniem MediaShield i możliwością pracy w trybach RAID 0,1,0+1 i 5. Mogą obsługiwać do 10 urządzeń USB 2.0 i korzystać z pięciu kart rozszerzeń PCI.

Nowe układy firmy NVIDIA znalazły już zastosowanie w serwerach firm Sun Microsystems oraz IBM.