Nowa siedziba Apple jak statek kosmiczny!

Steve Jobs zapowiedział, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa nowej siedziby Apple, która, wedle jego nieskromnych zapewnień, będzie "najlepszym biurowym budynkiem na świecie". Z przedstawionego projektu wynika, że ma on przypominać...UFO!


Nowa siedziba Apple jak UFO

Nowa siedziba Apple oczywiście powstanie w Cupertino. Przedstawiony przez Steve’a Jobsa przed Radą Miejską projekt zaskakuje nowoczesną architekturą. Zakłada on bowiem wybudowanie budynku w kształcie ogromnego pierścienia, w którego wnętrzu będzie królowała zieleń.

Zdaniem Jobsa (i nie tylko) nowy budynek "będzie trochę przypominał lądujący statek kosmiczny". Będzie posiadał cztery piętra i zaoferuje wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić 12 tysięcy pracowników.

"Budynek jest okrągły. Nie ma w nim ani jednego kawałka prostego szkła. Wykorzystaliśmy nasze doświadczenia w budowie sklepów na całym świecie, dzięki czemu wiemy jak stworzyć największe tafle szkła do wykorzystania w architekturze" - powiedział Jobs.

Zieleń przede wszystkim

Konstrukcja zostanie wzniesiona na działce o powierzchni blisko 61 hektarów, którą Apple kupiło od firmy Hewlett-Packard. Jobs podkreślił, że teren ten ma dla niego ogromny walor sentymentalny. Wcześniej kupili go bowiem założyciele HP - Dave Packard i Bill Hewlett - którzy zaproponowali mu w 1969 roku pracę.

Nowy kampus ma być w porównaniu do konstrukcji innych korporacji, bardziej zielony. Apple planuje, aby do zieleni należało aż 80% terenu. W związku z tym chce zwiększyć obecną ilość rosnących tam drzew (jest ich 3700) do poziomu 6000 tysięcy oraz umieścić większość parkingów pod ziemią.

Jobs stawia na czystą energię

Co interesujące, niezbędną do funkcjonowania energię kompleks ma pozyskiwać samodzielnie. Apple zamierza w tym celu wykorzystać m.in. znajdujący się na jego terenie gaz ziemny oraz "inne czyste formy energii". Oczywiście będzie również istniało podłączenie do miejskiej sieci energetycznej, lecz ma to być tylko rozwiązanie wykorzystywane awaryjnie.

Dlaczego Apple w ogóle buduje nową siedzibę?

"Apple rośnie jak na drożdżach i jak wiecie zawsze byliśmy w Cupertino" - tłumaczył Jobs.

Przyznał ponadto, że nowa siedziba będzie oferowała odpowiednie audytorium, dzięki czemu firma szykując konferencję nie będzie musiała jej organizować w San Francisco.

Ja na pomysł zareagowali radni?

Oczywiście rada miejska Cupertino zareagowała bardzo pozytywnie na nowe plany Apple.

"Słowo spektakularne to za mało. Myślę, że wszyscy docenią to, że będzie to najbardziej elegancka siedziba firmy, przynajmniej jeżeli chodzi o USA" - powiedział radny Orrin Mahoney.

Warto dodać, że jeden z członków rady zainteresowany był również, czy Apple zapewni darmowe WiFi dla mieszkańców miasta.

Jobs odpowiedział, że jego zdaniem to miasto, które przecież zbiera podatki, powinno zapewnić tego typu możliwości. Zadeklarował jednak, że jeżeli Apple zostanie z nich zwolnione, z radością zajmie się udostępnieniem bezprzewodowej technologii.

Trudno nie przyznać mu racji.

Czy Apple stać na taką inwestycję?

Oczywiście! Nie budzi to żadnych wątpliwości. Warto bowiem pamiętać, że według najnowszego raportu agencji badawczej Millward Brown, Apple to marka obecnie najwyżej wyceniana na świecie - jej wartość wzrosła w ciągu roku z 83 mld do 152 mld dolarów! Wyprzedziła ona tym samym (i to znacznie) dotychczasowego lidera, czyli firmę Google (jej wartość to obecnie "zaledwie" 111,5 mld dolarów).

Nowa inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć w roku 2015.