Nowa stacja robocza Silicon Graphics - markowy PC?

Pojawiła się kolejna stacja robocza, należąca do rodziny Silicon Graphics Prism. Zbudowano ją w oparciu o 64-bitowe procesory Itanium 2. Za wersję absolutnie podstawową - z jednym CPU - trzeba zapłacić 8,5 tys. USD. Na model z dwoma CPU i 24 GB RAM-u wydamy już dużo więcej - 39 tys. USD.

Wprowadzona na rynek stacja robocza to kolejny model zrywający z przeszłością SGI: w najnowszym komputerze wykorzystuje się procesory kompatybilne z Intelem zamiast CPU firmy MIPS, chipy graficzne ATI FireGL w miejsce rozwijanych przez lata dedykowanych układów graficznych. Wszystko pracujące pod kontrolą Linuksa zamiast Iriksa.

Zmiany te nie pomagają jednak w finansach firmy - w czasie pierwszego kwartału straty sięgnęły 45 mln. USD. SGI postanowiło jednak walczyć i nie zmieniać raz przyjętej strategii postępowania.

Tymczasem nawet HP, jeden z najważniejszych producentów maszyn opartych na Itanium, w związku z brakiem popytu na IA-64, w zeszłym roku zrezygnował z produkcji stacji roboczych wykorzystujących tę platformę. We wszystkich nowych modelach firmy pojawiają się wyłącznie 64-bitowe Xeony i Opterony.


Zobacz również