Nowa strona GUS-u: niedroga i porządnie zrobiona

Nowy Portal Informacyjny GUS-u kosztował blisko 600 tys. zł brutto. To z pewnością nie były pieniądze wyrzucone w błoto.

Od 25 kwietnia działa nowy Portal Informacyjny Głównego Urzędu Statystycznego (przez jakiś czas można będzie jednak korzystać także z jego poprzedniej wersji). Został wykonany w technologii responsywnej przez firmę Ideo sp. z.o.o z Rzeszowa i składa się z 22 projektów powiązanych poprzez wspólny system CMS:

- stat.gov.pl

- bip.stat.gov.pl

- zws.stat.gov.pl

- pts.stat.gov.pl

- cis.stat.gov.pl

- dziennikigus.stat.gov.pl/

- serwisy 16 urzędów statystycznych

"Główną częścią realizowanego przez nas projektu było przygotowanie kompletnego zestawu portali i dodatkowych serwisów tematycznych. Wdrożenie obejmowało również migrację danych i treści, przygotowanie mechanizmów integracji z posiadanymi przez GUS źródłami danych, a także przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Urzędu." - czytamy na stronie firmy Ideo.

Porządna robota

Czytając opinie internautów na temat nowej strony GUS-u oczywiście można znaleźć przykłady pewnych niedoróbek. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na całościowy obraz projektu, który jest oceniany bardzo wysoko (również przez branżę IT) za przejrzystość, dobrze działającą responsywność, szybkość działania i wsteczną kompatybilność.

Zobacz również:

  • Recenzja: To coś o nas - Recenzja nowego serialu Netflixa „Łasuch”
  • Narodowy Spis Ludności. Jak wypełnić formularz online [PORADNIK]

Ile to kosztowało?

Projekt kosztował 584 tys. zł brutto (część środków pochodziło z UE). Biorąc pod uwagę zakres prac ta duża na pierwszy rzut oka kwota wydaje się jednak całkiem przystępna, szczególnie na tle innych projektów rządowych takich jak chociażby Projekt [email protected], na który Ministerstwo Pracy wydało 49 milionów złotych.

________________

A Wy jak oceniacie ten projekt i wysokość kosztów poniesionych na jego realizację?