Nowa szansa na szybkie Wi-Fi

Blisko 30 dostawców urządzeń do budowy sieci bezprzewodowych znudziło się przepychankami i utworzyło nowe konsorcjum - EWC - mające ustalić specyfikację superszybkiej radiowej transmisji danych w ramach standardu 802.11n.

Dotychczas prace nad nową specyfikacją prowadziły firmy skupione w zwaśnionych konsorcjach - TGnSync i WWiSE - niezdolnych do zawarcia porozumienia w zakresie pewnych rozwiązań technicznych. Punktem spornym była m.in. implementacja techniki MIMO, pozwalającej na równoległą transmisję danych w kilku kanałach z wykorzystaniem kilku anten. Dzięki MIMO (multiple-input/multiple-output) przepustowość rozwiązań WiFi (opartych na nowym standardzie) może wzrosnąć do 600 Mb/s.

W skład liczącego 27 podmiotów Enhanced Wireless Consortium (EWC) weszli przedstawiciele obydwu dotychczasowych obozów. Są to takie firmy jak Atheros, Broadcom, Cisco i Intel (dotychczas TGnSync). Jest także Conexant (WWiSE), ale zabrakło np. liczącej się spółki Airgo.

Członkowie EWC chcą znacząco przyspieszyć opracowanie specyfikacji 802.11n, aby organizacja IEEE mogła ją jak najszybciej ratyfikować.


Zobacz również