Nowa technologia dziesięciokrotnie zmniejszy procesory?

Ekipie badawczej z Northwester University (Chicago, USA) udało się opracować technologię - nazwaną "on-wire lithography" - dzięki której stworzenie mikroskopijnej wielkości elektroniki ma stać się dużo łatwiejsze. Metoda zespołu z Chicago pozwala bowiem na produkcję układów elektrycznych/elektronicznych z przewodzącymi prąd ścieżkami oddalonymi od siebie o zaledwie kilka nanometrów - dziesiątki razy bliżej niż w dostępnych na rynku procesorach high-end.

W chwili obecnej szczytem techniki są układy wykonane w technologii 65 nm (patrz artykuł "Bakteria z mikroprocesorem?"). Tymczasem opracowane w zespole Lidonga Qina metody chemicznego wytrawiania podłoża pozwalają na takie rozmieszczenie przewodzących energię "przewodów", by odległości między nimi zawierały się w przedziale od zaledwie 2,5 do 210 nm!

W przypadku ścieżek oddalonych od siebie o kilka nanometrów możliwe są próby łączenia ich przy pomocy umieszczanych w środku pojedynczych cząsteczek. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by cząsteczki te pełniły rolę np. nanotranzystora.

Dla porównania warto przypomnieć, że najmniejsze znane wirusy mają wielkość ok. 20 nanometrów, a najczęściej pojawiający się w mediach w ostatnim dwudziestoleciu wirus HIV ma ponad 100 nm średnicy.

Więcej informacji: New Scientist


Zobacz również