Nowa technologia multi-touch kompatybilna z Windowsem 7

Na targach WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference), które odbywają się w Taipei, firma Quanta zaprezentowała nową technologię touch-screen. Optical Touch to nowe podejście do interfejsu dotykowego, które będzie kompatybilne z najnowszym systemem Microsoftu - Windowsem 7 (ma on trafić ma na rynek w przyszłym roku).

Nowa technologia nie korzysta z czułej na dotyk powierzchni ekranu. Zamiast tego, ponad górnymi rogami ekranu umieszczone są kamery, które odczytują ruchy użytkownika po ekranie. Będą one również odpowiedzialne za interpretację ruchów palca po powierzchni touchpada.

Oprócz standardowych funkcji dotykowych, nowa technologia będzie również obsługiwać gesty multi-touch takie jak manipulacja obiektami, ich powiększanie i pomniejszanie.

Zaletą rozwiązania - w porównaniu do dotychczasowych paneli dotykowych - jest niski koszt jego implementacji, gdyż do poprawnego działania niezbędne są jedynie dwie małe kamerki. Wszystko jednak zależy od wielkości panelu, który ma obsługiwać technologię multi-touch: im będzie on mniejszy, tym jej przewaga będzie się zmniejszała względem tradycyjnych ekranów dotykowych.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy Quanta, ich nowa technologia może być zastosowana zarówno w tradycyjnych monitorach LCD, jak i w laptopach. Pierwsze egzemplarze wyposażone w dodatkowe kamerki mają być dostępne na rynku już niebawem.