Nowa technologia światłowodów. Prędkość internetu może wzrosnąć nawet 100-krotnie

Badania nad nową technologią światłowodową prowadzone obecnie w Australii mogą zaowocować internetem o prędkości nawet 100-krotnie wyższej od obecnie osiąganych wartości. Wszystko za sprawą skręcenia promieni świetlnych w spiralę i zjawiska określanego w fizyce mianem spinu.

Światłowód. Fot. Pixabay

Badacze australijskiego uniwersytetu RMIT próbują udowodnić, że przez spiralne skręcenie powstanie trzeci wymiar określany poziomem orbitalnego momentu pędu światła, a prościej znany pod fizycznym terminem spinu. Konstrukcja swoją budową miałaby przypominać ludzkie DNA, które składa się z podwójnej spirali. Za sprawą tego rozwiązania prędkość transferu danych osiągana przez połączenie światłowodowe mogłaby wzrosnąć nawet 100-krotnie.

Obecnie stosowane światłowody opierają się na koncepcji odbijania światła od wewnętrznych ścian szklanych rurek tworzących włókna przewodu. Przewagę technologii nad tradycyjnymi łączami wykorzystującymi sygnały elektryczne jest dość oczywista, jednak nawet światłowody mają swoje ograniczenia.

Co ciekawe, im więcej momentu pędu światła uda się użyć, tym więcej informacji będziemy w stanie przesłać w rekordowo krótkim czasie. Trudno jeszcze powiedzieć, czy w związku z tym nie będzie też konieczne stworzenie urządzeń końcowych zdolnych do osiągnięcia tak dużej przepustowości. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić.

Na obecnym etapie prace badawcze są prowadzone wyłącznie w Australii i wymagają zaangażowania wielu podmiotów (producentów sprzętu, operatorów i firmy odpowiedzialne za rozwój infrastruktury). Na rezultaty i ewentualne komercyjne testy przyjdzie nam jeszcze poczekać.