Nowa testowa Vista - wreszcie kompletne wydanie!

Microsoft udostępnił kolejne testowe wydanie systemu Windows Vista - tzw. wersję CTP (Community Technology Preview). Wersja ta jest o tyle ważna, że - jak podkreślają przedstawiciele koncernu - jest to pierwsza testowa Vista, która zawiera wszystkie elementy finalnego systemu. Większość innowacji docenią przede wszystkim profesjonalni użytkownicy - m.in. administratorzy - których powinny zainteresować nowe narzędzia instalacyjne oraz aplikacje do zarządzania obrazami systemu. Nie znaczy to jednak, że w lutowym wydaniu CTP nie znalazły się nowości przeznaczone dla zwykłych użytkowników - najważniejszą z nich jest pojawienie się w systemie niewielkich programów użytkowych zwanych gadżetami.

Przedstawiciele Microsoftu mówią, że najnowsze testowe wydanie (czwarte z kolei - pierwsze udostępniono we wrześniu ubiegłego roku) zawiera już praktycznie wszystkie najważniejsze elementy, które znajdą się w finalnej wersji systemu Windows Vista. Warto wspomnieć, że nigdy wcześniej koncernowi nie udało się "domknąć" systemu tak wcześnie - zwykle system był wyposażany we wszystkie narzędzia i opcje na krótko przed premierą (w przypadku Visty planowaną na koniec tego roku).

Nowa testowa Vista - wreszcie kompletne wydanie!

Windows Vista - Gadżety

Windows Vista na sześć sposobów

Koncern z Redmond poinformował niedawno (jak się później okazało - przez przypadek), że system Windows Vista będzie dostępny w sześciu podstawowych wersjach:

- Windows Starter 2007,

- Windows Vista Enterprise,

- Windows Vista Home Basic,

- Windows Vista Home Premium,

- Windows Vista Ultimate,

- Windows Vista Business.

Dodatkowo, na rynku europejskim pojawią się dwie kolejne wersje - Windows Vista Home Basic N oraz Windows Vista Business N (będą to wydania pozbawione odtwarzacza Windows Media Player - przygotowanie takich systemów wymusiła na Microsofcie Komisja Europejska). Więcej informacji: "Microsoft: będzie sześć wersji Visty".

Oczywiście, nie oznacza to, że prace nad systemem zostały ukończone - Microsoft wciąż czeka sporo pracy. Od teraz prace polegać będą jednak głównie na wyszukiwaniu błędów, szlifowaniu interfejsu i wprowadzaniu zmian sugerowanych przez testerów (do wersji CTP dostęp mają jedynie zarejestrowani testerzy - jest ich ok. 500 tys.). "Wciąż liczymy na wsparcie ze strony użytkowników. Cały czas pracujemy nad interfejsem, a także dodajemy lub usuwamy różne drobne opcje" - mówi Mike Burk, product manager z sekcji Windows Client.

Co nowego dla admina?

Jak już wspomnieliśmy, w lutowym wydaniu CTP znalazło się sporo nowych narzędzi przeznaczonych dla profesjonalnych użytkowników Windows. Jedną z najważniejszych innowacji jest pojawienie się w pełni już kompletnego zestawu narzędzi Windows Automated Installation Kit (WAIK), służących do instalowania systemu oraz jego komponentów. WAIK pojawił się w testowych wydaniach Visty już wcześniej - ale wtedy zawierał tylko jedno narzędzie - XImage (którego zadaniem jest rejestrowania i edytowanie obrazów systemu). Teraz Windows Automated Installation Kit stał się poważnym pakietem narzędziowym - oprócz XImage znajdziemy w nim aplikacje System Image Manager and Windows Deployment Services (czyli profesjonalne narzędzia do tworzenia obrazów systemu i szybkiego instalowania z nich Visty) oraz Business Desktop Deployment (swego czasu poradnik wdrażania Visty). Z informacji dostarczonych przez przedstawicieli koncernu wynika, że zestaw WAIK w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinien zostać uzupełniony o jeszcze jedno narzędzie - Application Compatibility Toolkit 5.0 (służące do testowania kompatybilności programów).

Nowa testowa Vista - wreszcie kompletne wydanie!

Windows Vista - Sidebar