Nowa wersja Adobe Readera

Przedstawiciele Adobe poinformowali o udostępnieniu uaktualnionej wersji aplikacji Adobre Reader - 8.1.2. W najnowszym wydaniu usunięto kilka błędów w zabezpieczeniach - firma nie podała jednak szczegółowych informacji na ich temat.

Na stronie Adobe nie ma jak na razie raportu, opisującego szczegółowo, co dokładnie załatano w najnowszym wydaniu - to dość dziwne, bo firma zwykle nie ukrywa takich informacji. Zdaniem specjalistów z firmy Secunia, może to oznaczać, że błędy są poważne i mogą posłużyć do przejęcie pełnej kontroli nad zaatakowaną maszyną. "W tej chwili przeprowadzamy szczegółową analizę tej i poprzedniej wersji Readera - mamy nadzieję, że w ten sposób dowiemy się, co dokładnie w nim zmodyfikowano" - mówi Thomas Kristensen, szef działu technicznego Secunia.

Do duńskiej firmy nie dotarły na razie żadnego sygnały o nowym typie ataków przeciwko Adobre Readerowi - Secunia zaleca jednak użytkownikom ostrożność w postępowaniu z plikami PDF niewiadomego pochodzenia oraz uaktualnienie oprogramowania. Thomas Kristensen mówi, że Reader jest dość prawdopodobnym celem ataku cyberprzestępców - przedstawiciel Secunia szacuje, że ok. 60% wszystkich komputerów z Windows ma zainstalowany ten program.

Przedstawiciele Adobe na razie nie komentują tych doniesień. Nową wersję Readera można znaleźć na stronie firmy.