Nowa wersja Okien - 'Windows XP N'

Microsoft zgodził się, by dystrybuowana w Europie wersja systemu Windows XP, z której usunięty zostanie odtwarzacz multimedialny Windows Media Player, nosiła nazwę "Windows XP N". Nazwa została zaproponowana przez Microsoft i zaakceptowana przez Komisję Europejską (która wcześniej odrzuciła nazwę "Windows XP Reduced Media").

Komisja Europejska rok temu nakazała Microsoftowi wprowadzenia na europejski rynek 'okrojonej' wersji systemu Windows XP, z której usunięty będzie odtwarzacz multimedialny koncernu. Przedstawiciele Komisji uznali, że sprzedawanie systemu z preinstalowanym Windows Media Playerem daje Microsoftowi nieuczciwą przewagę nad producentami innych odtwarzaczy.

Rzeczniczka Microsoftu, Stacy Drake, powiedziała, że koncern nie jest do końca zadowolony z nazwy wybranej przez Komisję Europejską, ale zaakceptuje ją. "Mamy trochę obaw, że nowa nazwa może dezorientować klientów" - tłumaczy przedstawicielka Microsoftu.

Po odrzuceniu pierwszych propozycji nazw dla Windows XP pozbawionego WMP, dwa miesiące temu Microsoft przedstawił Komisji 9 kolejnych propozycji - wśród nich znalazło się właśnie oznaczanie "okrojonego" systemu jako "N". System sprzedawany będzie w dwóch wersjach - Windows XP Home Edition N oraz Windows XP Professional Edition N.

Warto zaznaczyć, że to jeszcze nie koniec sporu dotyczące zaimplementowania odtwarzacza multimedialnego do system Windows XP - do Komisji Europejskiej zgłosili się producenci konkurencyjnego oprogramowania, którzy twierdzą, że Microsoft zmodyfikował ową "okrojoną" wersję Windows tak, by "zewnętrzne" odtwarzacze nie działały w niej poprawnie. Sprawa ta jest właśnie wyjaśniana.


Zobacz również