Nowa wersja Opery pozwala zobaczyć i blokować skrypty śledzące

Kolejne wydanie przeglądarki Opera wprowadza również nowy wygląd paska adresowego. Ma on za zadanie ułatwić przeglądanie stron w sieci.

Główna nowość w tej edycji przeglądarki Opera to funkcja blokowania skryptów, dzięki czemu ma ona działać nawet o 20% szybciej. Ponadto każdy internauta może zobaczyć, jakie elementy rejestrują jego ruchy w sieci. W ustawieniach przeglądarki dodano możliwość włączenia tej funkcji - gdy jest ona aktywna, na pasku adresowym pojawia się ikona tarczy. Wystarczy w nią kliknąć, aby otrzymać pełną listę zablokowanych elementów wraz z nazwami blokowanych, używanych przez nie skryptów śledzących. Blokowanie opiera się na liście „EasyPrivacy Tracking Protection List”. W połączeniu z wbudowanym blokowaniem reklam, szybkość przeglądarki może wzrosnąć nawet o 76%!

Nowa wersja Opery pozwala zobaczyć i blokować skrypty śledzące

Pasek adresu został tak przeprojektowany, aby umożliwić większe skupienie użytkownika. Jak podaje Opera w komunikacie prasowym, wieńczy zmiany w designie, które rozpoczęły się wraz z premierą Reborn 3 w kwietniu 2019 r. Teraz po jego rozwinięciu otwarta strona będzie przyciemniona, aby użytkownik lepiej widział wyszukiwanie, poprawie uległo również podawanie sugestii - teraz będą one uwzględniać poprzednio odwiedzane witryny oraz elementy Szybkiego Wybierania. Zmienia się kolejność: najpierw będą szły hiperlinki, a po nich strony z logo. Ponadto na pasek boczny wrzucono historię wyszukiwania oraz dostęp do zakładek.

Wszystkie te zmiany mają na celu ułatwienie posługiwania się przeglądarką. Omawianą tu edycję można pobrać z oficjalnej strony Opery.