Nowa wersja PowerPC

Motorola poinformowała o wyprodukowaniu nowej wersji sztandarowego chipa PowerPC. Charakteryzuje się on m.in. mniejszym zużyciem energii. Ma znaleźć zastosowanie w rozwiązaniach sieciowych.

Motorola ogłosiła wyprodukowanie nowej wersji sztandarowego chipa PowerPC. Charakteryzuje się on m.in. mniejszym zużyciem energii. Ma znaleźć zastosowanie w rozwiązaniach sieciowych. Nowy chip - o nazwie PowerPC 7440 - jest mutacją procesora PowerPC 7450, stosowanego w komputerach Apple Macintosh. Oprócz mniejszego zużycia mocy PowerPC 7440 jest także fizycznie mniejszy od poprzednika. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie chipa w ciasnych środowiskach urządzeń sieciowych, takich jak routery.

Power PC 7440 jest zasilany napięciem 1,5 V (PowerPC 7450 - 1,8 V), co wpływa na mniejszy pobór mocy - ok. 11 W w przypadku procesora 600 MHz (PowerPC 7450 - 14 W w przypadku procesora 533 MHz). Osiągnięcie mniejszego rozmiaru chipa było możliwe dzięki usunięciu pamięci podręcznej trzeciego poziomu, która - zdaniem Motoroli - nie jest niezbędna przy rozwiązaniach sieciowych. Chip ma się pojawić na rynku w ostatnim kwartale tego roku w dwóch wersjach 600 i 700 MHz.

W sprzedaży pojawią się także nowe chipy Motoroli, które znajdą zastosowanie w telekomunikacji, m.in. DSP 56321 - poprawiający jakość sygnału dźwiękowego w telefonach komórkowych.