Nowa wersja czytnika Amazon Kindle Paperwhite. W końcu można go zabrać do wanny

Lubicie czytać w trakcie kąpieli? Mamy dobrą wiadomość. Amazon pokazał właśnie nową wersję jednego z najpopularniejszych czytników e-booków z serii Kindle - model Paperwhite IV. Jedną z większych zmian w stosunku do poprzedniej generacji jest zgodność z certyfikatem IPX8. Czytnik wytrzyma zatem zanurzenie w wodzie na głębokości do 2 metrów przez godzinę.

Kindle Paperwhite IV. Fot. Amazon.de

Oczywiście Paperwhite nie jest jedynym czytnikiem linii Kindle od Amazona, z którym można swobodnie się kąpać.Tę właściwość ma również Oasis 2, ale z kręgu zainteresowania większości użytkowników wyklucza go wysoka cena. Paperwhite IV dostaniemy natomiast w cenie poprzednika. Optycznie nowa wersja jest nieco mniejsza, przy zachowaniu tej samej przekątnej i rozdzielczości podświetlanego ekranu (6 cali, 1448 × 1072 pikseli, gęstość 300 ppi). Spadła też nieznacznie waga (do 182 gramów).

Wyświetlacz czytnika został zrównany z ramką, co eliminuje dostawanie się pod krawędzie różnego typu zanieczyszczeń. Ponadto wzmocniono jego odporność na zarysowania. W stosunku do poprzednika zwiększono dwukrotnie pojemność dostępnej pamięci flash na dane - będziemy mogli kupić Paperwhite’a IV w wersji 8 GB lub 32 GB. Przy okazji dodano moduł Bluetooth i obsługę biblioteki audiobooków z serwisu Audible.

Nowa wersja czytnika Amazon Kindle Paperwhite. W końcu można go zabrać do wanny

Amazon Kindle Paperwhite IV. Fot. Amazon.de

Żeby nie było tak różowo, dobrze wspomnieć o kilku mniej pozytywnych zmianach. Paperwhite IV został pozbawiony automatycznej regulacji jasności podświetlenia, w zależności od warunków na zewnątrz. Nie znajdziemy też w nim możliwości dostosowania temperatury barwowej.

A teraz to, co najważniejsze - ceny. Czytnik Kindle Paperwhite IV w wersji 8 GB został wyceniony na 139,90 euro, czyli około 600 zł. Bardziej pojemny wariant z 32 GB pamięci będzie kosztować już 169,90 euro (około 730 zł). Pierwsze egzemplarze po rozpoczętej już przedsprzedaży trafią do rąk odbiorców 7 listopada.