Nowa wersja desktopowej wyszukiwarki Blinkx

Firma Blinkx, znana m.in. z internetowej wyszukiwarki multimediów Blinkx.tv, udostępniła nowe wydanie aplikacji do wyszukiwania zasobów lokalnych i sieciowych. Program zyskał nową nazwę, Pico, i - podobnie jak poprzednie wydanie - umożliwia wyszukiwanie internetowych stron w oparciu o analizę treści tekstu wpisywanego na ekranie komputera.

Pico odczytuje to, co w danej chwili widnieje na monitorze w pliku tekstowym, wiadomości email bądź na stronie WWW i w przelocie tworzy listę relewantnych stron w Sieci. Aplikację od poprzedniczki odróżnia fakt, iż domyślnie nie oferuje ona możliwości przeglądania plików na komputerze lokalnym - funkcjonalność tę można jednak doinstalować. Przedstawiciele firmy tłumaczą to popularyzacją wyszukiwarek lokalnych zasobów - od chwili premiery narzędzia Blinkx w 2004 r. podobne rozwiązania udostępnili potentaci rynku IT, Google, Yahoo, Ask Jeeves, Microsoft i America Online.

Pico działa w tle, nie zakłócając użytkownikowi pracy przy komputerze, a jednocześnie na bieżąco analizuje wpisywany przez niego tekst i generuje listę rezultatów podzielonych według takich kategorii jak: ogólne, informacje, pliki multimedialne, blogi, produkty, Wikipedia, profile MySpace.com. Można ją przywołać po kliknięciu ikony programu.

1-megabajtowy instalator można już pobierać ze strony firmy.

Więcej informacji: Blinkx