Nowa wersja jednorazowych DVD

Firma Flexplay Technologies, znana z opracowania jednorazowych nośników DVD, zaprezentowała ich nową wersję, zgodną ze specyfikacją DVD-9. Nowe nośniki są dwuwarstwowe, więc mogą zmagazynować do 8,5 GB danych.

Na krążkach poprzedniej wersji (EZ-D) zapisać można było maksymalnie do 4,4 GB danych. Innowacja ta jest o tyle istotna, że większość nowych tytułów wydawanych na DVD zapisywana jest właśnie na krążkach dwuwarstwowych.

Nośniki EZ-D to jednorazowe krążki DVD - płyty sprzedawane będą w specjalnych, hermetycznych kopertach. Po wyjęciu krążka z opakowania rozpoczyna się proces chemiczny, który sprawia, że po 48 godzinach niemożliwe będzie odtworzenie zapisanego na płycie filmu.

Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla wypożyczalni filmów - klient może bowiem kupić w dowolnym miejscu wybrany film za cenę, którą zwykle trzeba zapłacić za wypożyczenie filmu. Nie musi się również spieszyć z oglądaniem filmu (pod warunkiem, oczywiście, że nie otworzy hermetycznego opakowania). Technologię Flexplay testuje m.in. Disney.


Zobacz również