Nowa zintegrowana grafika Intela

Do niedawna zintegrowane chipy graficzne w znaczący sposób odbiegały wydajnością od standardowych kart graficznych. Może się to jednak wkrótce zmienić, gdyż - jak donosi serwis X-Bit Laboratories - Intel przygotowuje nowy zintegrowany układ graficzny serii 965, który wyposażony będzie w nowe funkcje 3D oraz wsparcie wideo w wysokiej rozdzielczości.

Nowy układ będzie zgodny ze standardem DirectX 9.0 Shader Model 3.0. Z zapowiedzi wynika też, że wyposażony on będzie w obsługę jednostek Pixel Shader 3.0 oraz Vertex Shader 3.0. Co więcej - chip będzie sprzętowo wspierał odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości WMV9b HD oraz interfejs HDMI (High Definition Multimedia Interface), przekazujący dane cyfrowe bez żadnych strat jakości.

Z przecieków wynika, że pierwsze układy G965 przeszły już fazę testów i są już gotowe w wersji A0. Obecnie trwają testy wersji B0. Intel G965 będzie kolejnym - po układach nVidii GeForce 6100 i 6150 (przeznaczonych dla procesorów Advanced Micro Devices) - zintegrowanym chipsetem wspierającym Shader Model 3.0. Nowy układ graficzny ma trafić na rynek w trzecim kwartale tego roku.

Więcej informacji: X-bit Labs.