Nowe Lumiksy - szerokokątne, a jeden nawet z superzoomem

Firma Panasonic zaprezentowała cztery premierowe modele cyfrowych aparatów fotograficznych z serii Lumix. DMC-FX37 i DMC-FX150 to kompakty z szerokokątnymi obiektywami, podobnie jak DMC-LX3 (który jest kompaktem dla bardziej zaawansowanych użytkowników) oraz DMC-FZ28. Ostatnia nowość to aparat typu superzoom, którym można fotografować ze zbliżeniem optycznym 18x.

DMC-FX37 charakteryzuje się matrycą o rozdzielczości 10,1 megapiksela. Zastosowano w nim obiektyw szerokokątny LEICA DC 25mm, umożliwiający fotografowanie z 5-krotnym zoomem optycznym oraz przetwornik obrazu Venus Engine IV.

Zdjęcia seryjne można wykonywać z prędkością 2,5 klatki na sekundę w pełnej rozdzielczości (maksymalnie 5 zdjęć w trybie standardowym lub 3 zdjęcia w trybie podwyższonej jakości). Dostępny jest też tryb ciągły, w którym aparat wykonuje zdjęcia aż do zapełnienia karty pamięci. Jak zapewnia producent, jeden komplet baterii wystarcza na wykonanie ok. 310 zdjęć. W aparacie dostępnych jest 25 programów tematycznych. Cyfrówka obsługuje technologię wykrywania twarzy (do 15 twarzy w kadrze), "inteligentnej ekspozycji" (korekta zbyt ciemnych i zbyt jasnych elementów zdjęcia) oraz inteligentnej kontroli czułości - aparat dobiera najlepsze ustawienia czułości ISO dla obiektu w ruchu.

Cyfrówka może rejestrować filmy w rozdzielczości 1280 x 720p (30 fps) bądź w rozdzielczości WVGA (848 x 480 pikseli) i VGA (640 x 480 pikseli). Dysponuje 2,5-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 230 tys. punktów.

Sugerowaną cenę brutto aparatu ustalono na 1299 zł.

Model DMC-FX150 charakteryzuje się z kolei obiektywem, w którym minimalna ogniskowa wynosi 28 mm (jest to również obiektyw szerokokątny). Zastosowano w nim matrycę o większej rozdzielczości - 14,7 miliona pikseli - oraz nieco większy ekran LCD (jego przekątna wynosi 2,7", ale rozdzielczość w porównaniu z wyżej opisanym modelem pozostała taka sama - 230 tys. pikseli). Wyróżnikiem aparatu jest też szybkość nagrywania wideo HD, która wynosi w tym modelu 24 klatki na sekundę. Cyfrówka może zapisywać zdjęcia w formacie RAW. Podobnie jak FX37, model ten obsługuje tryb iA, na który składają się rozpoznawanie twarzy, inteligentna ekspozycja, inteligentny wybór sceny, optyczna stabilizacja obrazu, inteligentna kontrola ISO, szybki autofokus i cyfrowa korekcja czerwonych oczu.

Panasonic Lumix DMC-FX150

Panasonic Lumix DMC-FX150

Aparat trafi do sprzedaży w sugerowanej cenie 1599 złotych brutto.