Nowe Mortal Kombat zakazane w Australii

Kolejna część popularnej gry Mortal Kombat został zakazany w Australii. Rada klasyfikacyjna uznała, że gra jest nieodpowiednia dla niepełnoletnich. W myśl australijskich przepisów, takie gry nie otrzymują klasyfikacji wiekowej, a co za tym idzie, nie mogą trafić do dystrybucji.

Australijska Rada Klasyfikacyjna oceniła, że gra zawiera przemoc, która wywiera więcej niż silny wpływ i dlatego jest niestosowna dla osób poniżej 18 roku życia. W raporcie, jako niedopuszczalne, opisane są liczne formy okrucieństwa i zadawanych obrażeń. Szczególną uwagę zwrócono na tzw. fatality, czyli specjalne ruchy pozbawiające życia przeciwników.

Raport podaje, że gra zawiera m.in. wyraźnie przedstawione rozczłonkowanie i dekapitację oraz inne brutalne formy mordu okraszone tryskającą krwią. Rada zauważą, że gra osadzona jest w świecie fantasy, a wyolbrzymiona brutalność jest zabiegiem celowym, jednak uważa, że wpływ tych obrazów jest wzmocniony przez realistyczną i bardzo szczegółową grafikę.

W innych krajach Mortal Kombat, ukaże się zapewne w kategorii 18+, czyli będzie przeznaczona dla osób pełnoletnich. Jednak w Australii, prawo nie przewiduje takiej kategorii wśród gier komputerowych i produkcje tego typu z treściami przeznaczonymi dla dorosłego odbiorcy nie są dopuszczane do sprzedaży.

Delimiter.com.au informuje, że przeciwko takiej sytuacji protestują wydawcy gier. Są wśród nich Microsoft, Nintendo, Activision, Sony Computer Entertainment i inni. Domagają się wprowadzenie w Australii kategorii 18+, która pozwalałaby na wydawanie gier komputerowych skierowanych do dorosłych.

Nowe Mortal Kombat to już 9 część jednej z najpopularniejszych i najbardziej brutalnych serii gier komputerowych. W USA ukaże się 19 kwietnia, a w Europie 21 kwietnia. Będzie dostępna na Play Station 3 oraz Xbox 360. Twórcy nie wykluczają też wersji PC w przyszłości. Wydawcą gry jest Warner Bros.