Nowe Palmy

W odpowiedzi na ofensywę urządzeń z Windows CE pojawiły się palmtopy Palm V oraz Palm IIIx.

Producent najpopularniejszego palmtopa świata, firma Palm Computing, nie poprzestaje w wysiłkach utrzymania wiodącej pozycji na rynku małych komputerów. W odpowiedzi na ofensywę urządzeń z Windows CE pojawiły się palmtopy Palm V oraz Palm IIIx.

Nowe Palmy
Komputer Palm V charakteryzuje się solidną, bardzo cienką obudową o eleganckim wyglądzie, w której gładkie aluminium z łagodnymi liniami krawędzi i zgrabnie zagłębionymi przyciskami łączy się z wytłaczaną osłoną czołową pokrytą skórą. Grubość urządzenia jest prawie dwa razy mniejsza od modeli Palm III i Palm IIIx, zaś ciężar wynosi niecałe 115 g.

Palm V wyposażony został w nowy wyświetlacz o większym kontraście i lepszej czytelności. Umożliwia regulację parametrów wyświetlania za pomocą wbudowanej aplikacji, a nie sprzętowo, jak w innych modelach Palm.

Wraz z Palm V pojawiło się nowe źródło zasilania: zamiast baterii AAA zastosowano akumulatorek litowo-jonowy, który automatycznie doładowuje się po umieszczeniu palmtopa w podstawce HotSync. Pełne zasilenie akumulatorka energią wymaga kilku minut ładowania dziennie.

Natomiast bezpośredni sukcesor linii Palm III, Palm IIIx, został wyposażony w dwukrotnie większą pamięć RAM (4 MB) i gniazdo rozszerzeń na dodatkowe moduły pamięci czy kartę pagera. W porównaniu z serią Palm III oferuje lepszy wyświetlacz oraz zapewnia wydłużony czas pracy.

Zarówno Palm V, jak i Palm IIIx używają oprogramowania Palm OS w wersji 3.1, które zostało uzupełnione o wygodne funkcje synchronizacji z siecią. Oba modele są sprzedawane wraz z oprogramowaniem Palm Desktop, zawierającym teraz mechanizmy wymiany danych z programem Microsoft Outlook.

Obydwa urządzenia mogą współpracować z systemami poczty elektronicznej Microsoft Exchange, Outlook, Outlook Express czy Lotus cc:Mail. Istnieją także rozwiązania umożliwiające korzystanie z praktycznie dowolnego standardu poczty elektronicznej, w tym klientów POP3 i Lotus Notes.

Rozbudowane oprogramowanie HotSync umożliwia dostęp komputerów ręcznych do sieci lokalnej lub zdalnie za pomocą modemu. Dzięki funkcji łączenia plików modele Palm IIIx i Palm V mogą ponadto automatycznie importować dane z pliku znajdującego się na serwerze przy każdej synchronizacji urządzenia z komputerem stacjonarnym.