Nowe Radeony szykowane do boju

ATI przygotowuje się na odparcie ataków NVidii, która wprowadzając do sprzedaży modele z 256-bitową szyną pamięci nie przegrywa już starć z kanadyjskim konkurentem. Procesor RV420 ma być następcą Radeona 9800 PRO. Szykowane są też inne, nie mniej ciekawe układy.

RV420 to jednak nie jedyna zmiana, która nastąpi w szeregach ATI. Najpierw pojawi się model R360 (w połowie sierpnia) będący mocniejszą odmianą Radeona 9800 PRO. Nie znajdziemy w nim jednak nowinek technologicznych, które wpływałyby na nowe doznania w grafice 3D.

Te zapewnić ma układ R420, którego premiera spodziewana jest w listopadzie na amerykańskich targach Comdex Fall 2003. Układ ten ma zawierać jednostki pixel shader w wersji 3.0 oraz być zgodny z DirectX 9.1. Karty z nowym Radeonem być może trafią do sklepów jeszcze w grudniu.

Tańszą odmianą R420 ma być RV420. Ma on trafić w gusta większości graczy. Pod względem obsługiwanych funkcji będzie równie nowoczesny co model topowy, jednak z racji ograniczeń w architekturze, jego wydajność będzie niższa. Na razie nie wiadomo co wpłynie na zmniejszenie wydajności tego układu. Możliwości jest sporo, poczynając od niższych częstotliwości taktowania dla procesora i pamięci, poprzez redukcję potoków renderingu czy zmniejszenie liczby jednostek MTU. Na co zdecyduje się ATI na razie nie wiemy.