Nowe Ubuntu 11.04 już jest. Pobieraj i testuj!

Dzisiaj zwolennicy wolnego oprogramowania otrzymali możliwość pobrania stabilnej wersji systemu Ubuntu 11.04. Firma Canonical wprowadziła w swoim produkcie szereg interesujących zmian. Sprawdź, czy przypadną Ci do gustu!

Po lewej stronie widoczny pasek szybkiego dostępu do ulubionych narzędzi i aplikacji

Polecamy:

Zobacz też:

Pobierz:

Ubuntu to najpopularniejsza dystrybucja Linuksa. Po sześciu miesiącach pracy światło dzienne ujrzała jej najnowsza stabilna wersja o numerze 11.04. Firma Canonical wprowadziła wraz z nią kilka interesujących zmian.

Nowe Ubuntu to przede wszystkim nowy interfejs Unity, który zastąpił Gnome. Od teraz użytkownik systemu nie będzie więc już korzystał z dolnego panelu, lecz z umieszczonego po lewej stronie ekranu paska zapewniającego szybki dostęp do ulubionych narzędzi i aplikacji. W lewym górnym rogu znalazło się ponadto miejsce na logo Ubuntu, którego naciśnięcie pozwala na dostęp do wyszukiwarki. Kolejna nowość to tzw. Lenses (Soczewki), czyli wyszukiwarki, które poza przeszukiwaniem zasobów komputera mogą również (po doinstalowaniu odpowiedniej soczewki) przeszukać np. wpisy znajomych na Twitterze.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Ubuntu 11.04 pozwala na wybór pomiędzy dwoma trybami pracy - Ubuntu i Ubuntu Classic. W pierwszym użytkownik zostanie uraczony nowym środowiskiem Unity, natomiast w przypadku drugiego, będzie miał możliwość powrócenia do "starego" środowiska Gnome (w wersji 2.32).

Zmiany w programach

Ubuntu 11.04 korzysta z nowego kernela w wersji 2.6.38, zaś odtwarzacz muzyczny Rhythmbox został zastąpiony przez odtwarzacz multimedialny Banshee 2.0. Ponadto pakiet biurowy OpenOffice.org zastąpił LibreOffice 3.3.2, natomiast uaktualnieniem objęło Firefoksa (pozostał on w dalszym ciągu domyślną przeglądarką), X.org, Evolution, Upstart i Shotwell.

Warto też wspomnieć o nowym Centrum Oprogramowania, które po doinstalowaniu pakietu qtnx pozwala na przetestowanie aplikacji przed jej pobraniem (rozwiązanie to ma być standardowo dostępne w przyszłych wydaniach Ubuntu). Co więcej, od teraz możliwe jest też skorzystanie z nowej funkcjonalności umożliwiającej ocenę oraz zrecenzowanie aplikacji.