Nowe Ubuntu już jest! Wersja 10.04 systemu do pobrania

Ukazała się nowa wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa - Ubuntu. Wydanie oznaczone numerem 10.04 i nazwą kodową Lucid Lynx ("świetlisty ryś") można już pobierać z sekcji Programy PC World.

Ubuntu 10.04 to edycja LTS (long term support - długoterminowe wsparcie techniczne). Oznacza to, że użytkownicy biurkowej edycji systemu mogą liczyć na trzyletnie wsparcie (w przypadku wersji serwerowej okres wsparcia jest jeszcze dłuższy, bo pięcioletni).

System wykorzystuje jądro 2.6.32 i, jak zapewnia producent, oferuje lepsze wsparcie sprzętu i integrację z usługą Ubuntu One. Wśród nowości w systemie można wymienić m.in. nowy instalator, program Gwibber - rozprowadzaną na licencji open source aplikację, umożliwiającą mikroblogowanie i obsługującą internetowe serwisy społecznościowe (Twitter, Facebook, Digg, Flickr czy Jaiku) oraz nowy schemat kolorów o nazwie "Light".

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

W nowym wcieleniu Ubuntu znalazł się też pakiet biurowy Open Office w wersji 3.2 i przeglądarka internetowa Firefox 3.6.

System dostępny jest w kilku wersjach, m.in. 32- i 64-bitowej, jak też w wersji dla netbooków.

Więcej informacji: Ubuntu


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: