Nowe VAIO na dziesięciolecie

Na jubileusz dziesięciolecia rodziny notebooków VAIO koncern Sony przygotował cztery nowe serie tych komputerów przenośnych - wszystkie oparte na najświeższej platformie Centrino 2 Intela.

Linie produktów oznaczone literami Z, FW, BZ i SR kierowane są do odbiorców o różnych potrzebach. Seria Z to następca bardzo poręcznych modeli SZ, które dwukrotnie testowaliśmy w naszym laboratorium (patrz krótki test w numerze 8/08). Konstruktorom Sony udało się jeszcze bardziej zmniejszyć wymiary i wagę tego laptopa, m.in. redukując aż o 40 proc. rozmiar płyty głównej komputera. Kilka milimetrów zaoszczędzono również dzięki zmianie proporcji ekranu podświetlanego diodami LED - z 16:10 do 16:9, jednocześnie zwiększając jego rozdzielczość do 1600x900. Przy zbliżonej przekątnej (13,1 cala zamiast 13,3) nowy wyświetlacz oferuje więc dużo większą powierzchnię roboczą pulpitu. Sam obraz zyskał na jakości za sprawą zastosowania matrycy X-black o podwyższonej jasności i kontraście oraz obejmującej w 100 proc. zakres barw systemu NTSC. Powierzchnię ekranu pokryto warstwą chroniącą przed zarysowaniami.

Sony w serii SZ stosował ciekawe rozwiązanie polegające na możliwości ręcznego ustawienia trybu pracy grafiki: albo wydajnego z użyciem specjalizowanego układu NVIDII GeForce 8400M GS, albo energooszczędnego wykorzystującego zintegrowany procesor Intela. Minusem była konieczność podjęcia decyzji przed uruchomieniem systemu. W modelach Z wyposażonych w nowszy GeForce 9300M GS przełączanie może odbywać się już w dowolnym momencie.

Dzięki obudowie wykonanej z włókien węglowych laptopy VAIO Z ważą zaledwie 1,499 kg, a mimo to znajdziesz w nich m.in. nagrywarkę DVD Multi, twarde dyski 200-320 GB 5400 obr./min, a nawet modem HSDPA.

Seria FW zastępuje popularną FZ - pierwszych laptopów ze średniego przedziału cenowego z napędami Blu-ray (patrz krótki test w numerze 7/08). FW kontynuuje tę tradycję: do wyboru są wersje z nagrywarką BD, combo (nagrywarką DVD z odczytem Blu-ray) albo klasycznym napędem DVD Multi. Wszystkie mają 16,4-calowe ekrany X-black o rozdzielczości 1600x900 podświetlane lampą, ale w najwyższych modelach użyto dwóch lamp zamiast jednej, co daje obraz o wyższej jakości. W połączeniu z ulepszeniami w reprodukcji zakresu barw niebieskich uzyskano bardzo żywe, nasycone kolory, chociaż po krótkim obcowaniu z tymi matrycami odnieśliśmy wrażenie, że barwy są zbyt ciepłe i cechują się lekkim nadmiarem czerwieni. Natomiast zdecydowanie do gustu przypadła nam nowa błyszcząca powłoka antyodblaskowa, w której otoczenie nie odbija się jak w lustrze.

Ważące 3,1 kg VAIO FW w obudowie ze stopów magnezu mieszczą m.in. układy graficzne ATI Mobility Radeon 3470 lub 3650 oraz twarde dyski 250-300 GB.

Biznesowa seria BZ, jak również multimedialna SR nie będą sprzedawane w Polsce. Trzy modele FW -FW11E, FW11M i FW11S - różniące się napędem optycznym, dyskiem i wielkością RAM są już w sklepach i kosztują odpowiednio 3700, 4500 i 5400 zł. Jedyny przedstawiciel serii Z, Z11XN/B, na naszym rynku pojawi się w sierpniu, lecz jego ceny jeszcze nie ustalono.