Nowe Windows Media w drodze

Microsoft ujawnił następną generację produktów z rodziny Windows Media o kodowej nazwie Corona, która ma niebawem zastąpić pakiet Windows Media 8.

Nowa linia produktów i technologii Microsoftu o nazwie roboczej Corona to następca Windows Media 8, a oferowane przez nią mechanizmy kodowania mają pozwalać użytkownikom szerokopasmowych łącz internetowych odtwarzać pliki audio i wideo równie łatwo jak programy TV. Microsoft przedstawił także wersję beta Windows Media Services for Windows .Net Server, oprogramowania pozwalającego użytkownikom przekazywać strumieniowo pliki zakodowane w nowych wersjach formatów Windows Media Audio (WMA) i Windows Media Video (WMV), w których zapisane będą produkty przyszłego serwera medialnego Microsoftu. Zestaw wyposażony został w nową funkcję Fast Stream, która zdaniem Microsoftu, pozwala dostarczać cyfrowe pliki przez Internet bez potrzeby ich buforowania.'Fast Stream działa tak szybko jak zmienianie kanałów w telewizorze', stwierdził menadżer produktu Jonathan Usher.

Na początek przyszłego roku Microsoft zapowiedział wydanie pozostałych elementów swojej nowej platformy medialnej, włącznie z SDK (software development kit) dla programistów oraz dwoma nowymi kodekami do kompresji plików WMA i WMV i przesyłania ich przez Internet. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli koncernu, nowe kodeki zapewnią 20% wzrost jakości w porównaniu z Windows Media 8, pliki audio są lepszej jakości od płyt CD, a filmy wideo tak ostre jak obrazy telewizji wysokiej rozdzielczości. Oprócz poprawy jakości odtwarzania, nowe formaty medialne oferują wyższy poziom kompresji plików wideo i tak np. pełnometrażowy film może zostać skompresowany do 400 MB, w porównaniu z 500 MB oferowanymi przez obecny format WMV.

http://www.microsoft.com


Zobacz również