Nowe Windows = nowe wszystko

Wprowadzeniu Visty na rynek towarzyszyć będzie nie tylko zachęta do pracy z DirectX 10, prośba o zamontowanie dodatkowych modułów pamięci (minimum: 512 MB) czy konieczność wymiany sterowników kart graficznych i muzycznych. Również serwerowa edycja systemu zmusi administratorów do dużo dokładniejszego zaplanowania migracji niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Windows Longhorn - czyli serwerowa odmiana Visty, która na razie nie otrzymała żadnej nazwy marketingowej - będzie współpracował wyłącznie z SQL Serverem 2005 SP2. Jest to nieistniejąca jeszcze wersja serwera baz danych Microsoftu; aktualnie dostępny jest tylko SQL Server 2005 SP1.

Tymczasem właściciele firm przykładają niewielką wagę do ewentualnej potrzeby migracji na nowe Windows w komputerach desktop. A o bazie danych - elemencie uruchomionym głęboko w tle i rzadko się ujawniającym - już w ogóle nie myślą, twierdzi Microsoft Watch.

Wsparcie techniczne dla SQL Servera 2000 (poprzednika SQL Servera 2005) ma trwać do listopada 2007 roku. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy Longhorn do końca 2007 r. się pojawi. Zatem plany dotyczące uaktualniania oprogramowania w firmie muszą być wielostopniowe i rozciągnięte w czasie.