Nowe aktualizacje Windows 10 to prawdziwa kumulacja błędów

Problemy z logowaniem do aplikacji, niebieski ekran śmierci i błędy dostępu do sieci domowej. Wszytko to efekt kolejnych poprawek wypuszczanych przez Microsoft. Przypomnijmy - poprawek, których założeniem była naprawa systemu po dość nieudanej aktualizacji z maja 2020.


Ostatnie miesiące dały użytkownikom nadzieję, że Microsoft skutecznie uporał się z pożarem wywołanym przez poprawki wprowadzone w pierwszej połowie roku. Seria wrześniowych łatek dla Windows w wersji 2004, wyeliminowała większość znanych problemów. Niestety, niespełna 2 tygodnie później liczba raportów o nowych błędach zaczyna lawinowo rosnąć. Wszytko wskazuje na to, że sytuacji winne są właśnie wrześniowe poprawki. Jak informuje Microsoft, błędy zostały już zidentyfikowane i trwają prace nad naprawą przynajmniej 2 z nich.

Problemy z logowaniem do aplikacji

Jak donoszą użytkownicy, aktualna wersja systemy Windows 10 powoduje problemy z przeglądarkami Google Chrome, Microsoft Edge, a także platformą OneDrive i pokaźną listą innych aplikacji. System ma wylogowywać użytkowników z kont, przy każdym restarcie urządzenia. Błąd nie należy do najgroźniejszych, ale bez wątpienia może być traktowany jako wyjątkowo uciążliwy.

Niebieski ekran śmierci

Windows 10 w wersji 2004 i 20H2 generuje błędy (rdr_file_system 0x27) sygnalizowane przez niebieski ekran śmierci. Problem jest znany już od maja 2020, ale w ostatnim czasie znacząco przybyło związanych z nim raportów. Winę mają ponosić funkcje poświadczeń wywoływane przy logowaniu do sieci domenowej lub próbie uzyskania dostępu do folderów offline.

Co więcej część użytkowników zgłasza, że wywołany w ten sposób błąd wprowadza urządzenia w pętle ponownego resetowania i automatycznej naprawy. Wygląda na to, że problemy dotyczą wyłącznie osób, które zainstalowały aktualizację KB4571756 (wersja 2004) lub KB4574727 (wersja 1909/1903).

Pełna lista problemów zgłaszanych regularnie od wrześniowej aktualizacji wygląda następująco:

  • Niebieski ekran śmierci
  • Awaria systemu
  • Problemy z tymczasowym profilem użytkownika
  • Problemy z Menu start
  • Problemy z wyszukiwarką Windows.

Część raportów wskazuje również na przeciągające się problemy ze stosowaniem aktualizacji zbiorczych. Pomimo komunikatu o konieczności aktualizacji, system wyświetla błąd przy próbie jej podjęcia.