Nowe chipsety Intela na Computeksie

W swoim przemówieniu, na rozpoczęcie targów komputerowych Computex, wiceprezes firmy Intel Corporation, Sean Maloney poinformował o nowej rodzinie chipsetów Intel 30. Maloney, który jest również dyrektorem generalnym działu sprzedaży i marketingu, powiedział, że chipsety będą również współpracować z 45-nanometrowymi procesorami z rodziny Penryn, które mają zostać wprowadzone na rynek w tym roku.

Chipsety z serii Intel 30, wcześniej znane pod nazwą kodową "Bearlake" obsługują do 800 MHz albo do 1333 MHz. Obsługują też magistralę PCI Express 2.0, która podwaja przepustowość podsystemu grafiki i współpracuje z technologią Intel Turbo Memory zapewniającą szybsze wczytywanie aplikacji i szybszy rozruch systemu Vista.

Chipsety z serii Intel 30 występują również w wersjach ze zintegrowaną grafiką o nazwach Intel G33 i G35 Express. W produktach tych zostanie zastosowana technologia Intel Clear Video, która poprawia jakość obrazu wideo i obsługuje interfejs High Definition Media Interface (HDMI). G35 jest także zgodny z funkcjami DX10. Chipsety Intel Q33 i Q35 Express pojawią się w sprzedaży w trzecim kwartale 2007 roku. Dostawy chipsetu Intel G35 Express oraz zaawansowanego chipsetu Intel X38 z obsługą dwóch kart graficznych rozpoczną się w ciągu 90 dni.