Nowe cyfrowidy z HD DVD od Toshiby

W czerwcu Toshiba wprowadzi do sprzedaży dwa nowe modele cyfrowych magnetowidów, wyposażone dodatkowo w funkcje nagrywania danych na płytach HD DVD. Urządzenia będą nosić oznaczenia RD-A600 i RD-A300. Początkowo dostępne będą w sprzedaży na terenie Japonii - rynkowa premiera w tym kraju nastąpi pod koniec miesiąca.

W czerwcu Toshiba wprowadzi do sprzedaży dwa nowe modele cyfrowych magnetowidów, wyposażone dodatkowo w funkcje nagrywania danych na płytach HD DVD. Urządzenia będą nosić oznaczenia RD-A600 i RD-A300. Początkowo dostępne będą w sprzedaży na terenie Japonii - rynkowa premiera w tym kraju nastąpi pod koniec miesiąca.

RD-A300 wyposażony został w twardy dysk o pojemności 300 GB, natomiast RD-A600 może pochwalić się 600-gigabajtową przestrzenią dyskową.

W ofercie japońskiego koncernu znajduje się już podobne urządzenie - RD-A1 - łączące cechy nagrywarki dysków optycznych i cyfrowego magnetowidu. Nowe modele są jednak od niego wyraźnie mniejsze. Wymiary urządzeń to 430 x 380 x 100 mm. RD-A300 waży 6.8 kg, natomiast RD-A600 - 7,6 kg, czyli dokładnie połowę tego, co RD-A1. Odtwarzacze oferują też więcej funkcji. Mają być również tańsze: na rynku japońskim ich cenę szacuje się odpowiednio na ok. 1230 i 1640 USD. Są to kwoty przeliczeniowe - cen na innych rynkach nie podano.

Zarówno RD-A300, jak i RD-A600 może służyć jako domowy serwer multimedialny, służący do strumieniowego przesyłania transmisji telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości po sieci domowej z wykorzystaniem protokołu DTCP-IP. Urządzenia mogą jednocześnie nagrywać programy z dwóch kanałów HD, skalować filmy DVD do rozdzielczości HD jak również przesyłać materiały HD z wykorzystaniem portu Firewire.

Wojna nadal nierozstrzygnięta

Toshiba to jedna z głównych firm wspierających format HD DVD w tzw. wojnie formatów. W kampanii na rzecz popularyzacji tej technologii towarzyszy jej m.in. Microsoft, natomiast po stronie Blu-ray opowiadają się takie koncerny jak Sony, Samsung i Matsuhita (właściciel marki Panasonic).

Jak na razie oba formaty spotykają się z umiarkowanym przyjęciem ze strony konsumentów. Wynika to głównie z faktu, iż klienci czekają z podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie do chwili, gdy sytuacja na rynku wyklaruje się i jeden z formatów osiągnie wystarczająco dużą przewagę nad konkurentem. Przewaga dwóch opisanych powyżej nowości Toshiby nad zeszłorocznym poprzednikiem RD-A1 jest bezsporna. Urządzenia te są więc niezbitym dowodem na to, iż klientom lepiej opłaca się jeszcze poczekać z zakupem.

Na chwilę obecną rozgrywka jeszcze nie jest rozstrzygnięta. HD DVD Promotion Group, czyli stowarzyszenie promujące technologię HD DVD, ogłosiło, że 60 procent odtwarzaczy nowej generacji sprzedanych w USA to właśnie urządzenia zgodne z tą technologią. Patrząc globalnie, format Blu-ray ma się nieco lepiej od konkurenta z uwagi na zastosowanie czytników Blu-ray w konsolach PlayStation 3.

Nie należy jednak przywiązywać do tego faktu zbyt wielkiego znaczenia, gracze kupują bowiem tę konsolę przede wszystkim po to, aby spełniała swoją podstawową funkcję, a nie służyła jako odtwarzacz filmów. Silną stroną tej technologii jest wsparcie ze strony większej liczby wytwórni filmowych (Blu-ray wspiera sześć hollywoodzkich koncernów, podczas gdy na HD DVD swoje filmy wydają jedynie trzy duże firmy).

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, na którym prezentujemy najnowsze recordery Toshiby.