Nowe cyfrówki Fujifilm

Na odbywających się w Kolonii targach Photokina firma Fujifilm zaprezentowała nowe aparaty cyfrowe - modele FinePix F31fd i FinePix S5. Pierwszy dołączy do szerokiego grona sześciomegapikselowych kompaktów, natomiast drugi będzie walczył na rynku cyfrowych lustrzanek. Oba natomiast mogą się pochwalić funkcją detekcji twarzy, która z pewnością zainteresuje amatorów zdjęć rodzinnych.

FinePix F31fd to pierwszy kompaktowy aparat wyposażony w funkcję detekcji twarzy. Działanie tego systemu polega na wyszukiwaniu w obrazie z sensora konfiguracji oczu oraz ust i przy pomocy specjalnego algorytmu odpowiednim ustawieniu ostrości oraz parametrów ekspozycji w celu zrobienia jak najlepszego zdjęcia. System potrafi odnaleźć w kadrze do dziesięciu twarzy oraz oznaczyć je na wyświetlaczu aparatu. Znalezione w ten sposób obiekty są śledzone podczas ruchu dopóki znajdują się w kadrze. Jak twierdzi producent system ten jest na tyle zaawansowany, że na przykład nie daje się przechytrzyć poprzez włożenie okularów. Natomiast podczas przeglądania zdjęć system umożliwia automatyczne zbliżenia uchwyconych twarzy w celu przycięcia zdjęcia do idealnego portetu. Oprócz tego aparat charakteryzuje się sześciomegapikselową matrycą, wbudowaną funkcję zapobiegającą rozmywaniu zdjęć, trzykrotnym zoomem optycznym i 2,5 calowym wyświetlaczem.

Nowe cyfrówki Fujifilm

Fujifilm FinePix F31fd

FinePix S5 Pro w odróżnieniu od poprzednika to z kolejna lustrzanka w ofercie firmy Fujifilm. Urządzenie wyposażone zostało w procesor RP (Real Photo) Processor Pro współpracujący z matrycą Super CCD SR Pro dysponującą ponad 12 milionami efektywnych pikseli łączących 6,17 miliona pikseli wysokiej czułości (S-pikseli) i 6,17 miliona pikseli niskiej rozdzielczości (R-pikseli). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie szerokiego zakresu dynamiki oraz dobrej reprodukcji kolorów. Wykonywane zdjęcia mogą być zapisywane w formatach JPEG i RAW (w rozdzielczościach 4256x2848, 3024x2016 i 2304x1536 pikseli) na kartach pamięci CompactFlash typ I/II i Microdrive.

Nowe cyfrówki Fujifilm

Fujifilm FinePix S5 Pro

Aparat wyposażony został w mocowanie Nikon-F umożliwiające stosowanie wszystkich obiektywów Nikkor typu D i G łącznie z obiektywami oferującymi ultradźwiękowy system AF-S. Do dyspozycji użytkownika oddano czułość zmienianą w zakresie od ISO 100 do ISO 3200, możliwość ustawiania zakresu dynamiki w przedziale od 100% do 400% (sześć wartości) oraz tryb symulacji filmowej F1 dzięki któremu otrzymujemy naturalne odcienie skóry (pięć ustawień). Prędkość przysłony regulujemy w zakresie od 1/8000 sekundy do 30 sekund (+ funkcja Bulb w sytuacjach długiej ekspozycji, np. astrofotografia), natomiast prędkość flesza to maksymalnie 1/250 sekundy. Za poprawne ogniskowanie odpowiedzialny jest 11-punktowy system AF, natomiast za wyświetlanie rejestrowanych zdjęć - 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 235 tysięcy pikseli. Oprócz tego S5 został, tak jak kompaktowy poprzednik, wyposażony w funkcję Face Detection. Warto też wspomnieć o zasilaniu, które zapewnia bateria wielokrotnego ładowania, służącym do komunikacji z komputerem interfejsie USB 2.0 oraz opcjonalnym adapterze LAN.

Fuji zapowiada, że model FinePix F31fd pojawi się w sprzedaży jeszcze w listopadzie bieżącego roku, natomiast model FinePix S5 na początku przyszłego roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: