Nowe e-deklaracje dla podatników

W przyszłym roku PIT-16, PIT-16a, PIT-19a i PIT-28 będzie można złożyć w formie e-deklaracji, nawet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z danych MF wynika, że coraz chętniej kontaktujemy się z administracją poprzez internet.


Ministerstwo Finansów podaje, że w roku 2010 przez sieć złożyliśmy nawet 3 miliony e-deklaracji.

Polecamy:

Zobacz też:

Pobierz:

Podpis kwalifikowany (zaawansowany) był dotąd przeszkodą w składaniu e-deklaracji przez polskich podatników. Dzięki nowemu rozporządzeniu Ministerstwa Finansów, już w roku 2011 więcej będzie można zrobić nie wychodząc z domu.

Po raz pierwszy, usługa internetowego rozliczenia została w Polsce wprowadzona w roku 2008. Od dwóch lat, PIT-37 rozliczać można elektronicznie, korzystając ze zwykłego podpisu elektronicznego.

Coraz więcej Polaków rozlicza PIT-y przez Internet

Ministerstwo Finansów podaje, że w 2008 r. złożono 89 tysięcy e-deklaracji, a nawet 87% z nich nie zawierało podpisu kwalifikowanego.

Rozliczenia podatkowe w formie elektronicznej są w Polsce coraz bardziej lubiane. W roku 2009 przez internet złożono ponad 760 tysięcy deklaracji podatkowych, a w 2010 r. przesłano aż 3 mln e-deklaracji!

Wśród 3 milionów e-formularzy było też prawie 300 tys. zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39, które udostępniono w tym roku. W kolejnym do katalogu e-deklaracji dołączą jeszcze PIT-16, PIT-16a, PIT-19a i PIT-28.

W roku 2011 e-Deklaracje na kolejne PIT-y

Nowa możliwość przyda się wielu podatnikom. PIT-16 to wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, a PIT-16a jest deklaracją dotyczącą wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Druk PIT-19a jest odpowiednikiem deklaracji dotyczącej wysokości składki od przychodów dla osób duchowych. Ostatnia z wprowadzanych e-deklaracji, PIT-28 dotyczy wysokości uzyskanego przychodu, dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie Systemu e-Deklaracji MF.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: