Nowe ekrany Samsunga - do Galaxy Tab oraz półprzezroczyste i supercienkie

Samsung pokazał kilka innowacyjnych wyświetlaczy. Wśród nowości znalazły się między innymi dwa ekrany do tabletów oraz niezwykle ciekawa interaktywna szyba do zastosowań biznesowych.

Supercienki ekran będzie stosowany w netbookach i tabletach (źródło: techon.nikkeibp.co.jp)

Polecamy:

Zobacz też:

Szyba w biurze i ekran w jednym

Multimedialna szyba sklepowa

Samsung zaprezentował mnóstwo nowych rozwiązań podczas odbywającego się właśnie FPD International 2010. Na imprezie w całości poświęconej płaskim wyświetlaczom firma zaprezentowała m.in. dwa nowe ekrany dla urządzeń typu tablet.

Pierwszy z nich to 7-calowy ekran typu AMOLED, który znajdzie zastosowanie w przyszłych generacjach urządzeń typu Galaxy Tab. Wyświetlacz może pracować w rozdzielczości 1200 x 600 pikseli i zapewnia dużo lepszą jakość obrazu od zwykłych ekranów LCD.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Samsung Galaxy Tab S9 - data premiery, cena, dane techniczne [20.07.2023]
  • Tani smartfon nie musi być wcale słaby. Oto najlepsze modele do 1500 zł

Ciekawiej prezentuje się drugi, na razie prototypowy ekran. 10-calowy wyświetlacz jest supercienki - w najgrubszym miejscu ma zaledwie 1,8mm. Wyświetlacz może pracować w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli i posiada jasność 250 cd/m2 oraz kontrast rzędu 1000:1. Z informacji do jakich dotarł serwis Tech On wynika, że ekran ten najwcześniej ujrzymy w zwykłych urządzeniach za dwa lub trzy lata.

Szyba z wyświetlaczem

Samsung zaprezentował także dwa prototypowe wyświetlacze będące połączeniem szyby i ekranu. Przedstawiciele firmy twierdzą, że znajdą one zastosowanie m.in. w biurach oraz witrynach sklepowych.

Firma pokazała też przykłady tych zastosowań. Jeden z ekranów, stworzony w technologii OLED zawiera w każdym z pikseli materiał organiczny emitujący światło w momencie przepływu prądu. Dzięki temu wyświetlacz jest świetnie widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy.

W drugim z ekranów zastosowano zwykłą technologię LCD. W normalnych warunkach potrzebowałby on specjalnego podświetlenia. W wypadku szyby Samsunga, przy zastosowaniu np. w witrynie sklepowej wystarczy do tego celu zwykłe światło naturalne. W nocy włączyć można natomiast dodatkowe podświetlenie umieszczone w rogach ekranu.

"Wyobraźcie sobie szybę biurową z półprzezroczystym wyświetlaczem" - powiedział w trakcie prezentacji przedstawiciel Samsunga. "Byłyby na niej podstawowe informacje np. wiadomości, kalendarz, prognoza pogody lub nawet Twitter", dodał dotykając ekranu i przemieszczając się pomiędzy aplikacjami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: