Nowe ekrany Samsunga - do Galaxy Tab oraz półprzezroczyste i supercienkie

Samsung pokazał kilka innowacyjnych wyświetlaczy. Wśród nowości znalazły się między innymi dwa ekrany do tabletów oraz niezwykle ciekawa interaktywna szyba do zastosowań biznesowych.

Samsung zaprezentował mnóstwo nowych rozwiązań podczas odbywającego się właśnie FPD International 2010. Na imprezie w całości poświęconej płaskim wyświetlaczom firma zaprezentowała m.in. dwa nowe ekrany dla urządzeń typu tablet.

Pierwszy z nich to 7-calowy ekran typu AMOLED, który znajdzie zastosowanie w przyszłych generacjach urządzeń typu Galaxy Tab. Wyświetlacz może pracować w rozdzielczości 1200 x 600 pikseli i zapewnia dużo lepszą jakość obrazu od zwykłych ekranów LCD.

Ciekawiej prezentuje się drugi, na razie prototypowy ekran. 10-calowy wyświetlacz jest supercienki - w najgrubszym miejscu ma zaledwie 1,8mm. Wyświetlacz może pracować w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli i posiada jasność 250 cd/m2 oraz kontrast rzędu 1000:1. Z informacji do jakich dotarł serwis Tech On wynika, że ekran ten najwcześniej ujrzymy w zwykłych urządzeniach za dwa lub trzy lata.

Szyba z wyświetlaczem

Samsung zaprezentował także dwa prototypowe wyświetlacze będące połączeniem szyby i ekranu. Przedstawiciele firmy twierdzą, że znajdą one zastosowanie m.in. w biurach oraz witrynach sklepowych.

Firma pokazała też przykłady tych zastosowań. Jeden z ekranów, stworzony w technologii OLED zawiera w każdym z pikseli materiał organiczny emitujący światło w momencie przepływu prądu. Dzięki temu wyświetlacz jest świetnie widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy.

W drugim z ekranów zastosowano zwykłą technologię LCD. W normalnych warunkach potrzebowałby on specjalnego podświetlenia. W wypadku szyby Samsunga, przy zastosowaniu np. w witrynie sklepowej wystarczy do tego celu zwykłe światło naturalne. W nocy włączyć można natomiast dodatkowe podświetlenie umieszczone w rogach ekranu.

"Wyobraźcie sobie szybę biurową z półprzezroczystym wyświetlaczem" - powiedział w trakcie prezentacji przedstawiciel Samsunga. "Byłyby na niej podstawowe informacje np. wiadomości, kalendarz, prognoza pogody lub nawet Twitter", dodał dotykając ekranu i przemieszczając się pomiędzy aplikacjami.


Zobacz również