Nowe, energooszczędne AMD

Podczas trwających w Hanowerze targów CeBIT, koncern AMD zaprezentował aż 12 nowych procesorów, przeznaczonych dla komputerów przenośnych. Nowe procesory mobilne AMD noszą oznaczenie Athlon XP-M. Producent podzielił je dodatkowo na trzy kategorie - Desktop Replacement, Standard oraz Low Voltage.

Pierwsze z nich przeznaczone są dla notebooków, w których najważniejsza jest wydajność, zaś niski pobór energii i małe wydzielanie ciepła stoją na dalszym planie. Zaprezentowane na targach procesory z serii Desktop Replacement noszą oznaczenia 2600+, 2400+, 2200+ oraz 2000+. Zbudowane zostały w oparciu o rdzeń Thoroughbred. Ich zapotrzebowanie na energię wynosi aż 75 W (najbardziej dotąd "pazerne" na energię układy mobilne AMD potrzebowały "zaledwie" 45 W).

Kolejna podgrupa nowych procesorów AMD to układy z serii Standard, zaprojektowane zostały, jak nietrudno się domyślić, z myślą o "standardowych" notebookach. Układy te oparte są na rdzeniu Barton i oznaczone symbolami 2500+, 2400+ oraz 2200+. Dwa pierwsze z nich pobierają 45 W energii, zaś 2200+ "konsumuje" 35 W.

Ostatnie pięć z nowych procesorów charakteryzuje się najniższym poborem energii, niewielką ilością wydzielanego ciepła oraz najmniejszymi rozmiarami. Przeznaczone są do wykorzystania w najmniejszych komputerach przenośnych. Układy wykorzystują nowy rodzaj złączy o nazwie Micro PGA, odbiegający nieznacznie swoją budową od tradycyjnych złączy Socket A. Wśród procesorów z serii Low Voltage znalazły się układy Athlon XP-M 1800+, 1700+, 1600+, 1500+ oraz 1400+. Wszystkie pobierają jedynie 25 W podczas pracy z maksymalną wydajnością.

Wykorzystanie nowych procesorów mobilnych AMD zapowiedział już koncern Fujistsu. W najbliższych dniach jego oferta ma się powiększyć o notebooka Lifebook S2000, w którym zastosowanie znajdą nowe, energooszczędne chipy AMD.