Nowe firmware dla aparatów Nikon blokuje baterie firm trzecich?

Serwis Nikon Rumors informuje, że udostępnione kilka tygodni temu nowe wersje oprogramowania sprzętowego mogą blokować możliwość korzystania z akumulatorów firm trzecich.

W połowie poprzedniego miesiąca firma Nikon udostępniła nowe firmware przeznaczone dla właścicieli cyfrowych lustrzanek D3100, D3200, D5100 i D5200 oraz aparatu kompaktowego COOLPIX P7700. W zasadzie jedynym zadaniem tych aktualizacji była optymalizacja pracy akumulatora EN-EL14a (1230 mAh), która skutkować miała zwiększeniem liczby wykonanych zdjęć na jednym ładowaniu. W przypadku starszej wersji oprogramowania liczba ta była bowiem niższa niż w przypadku mniej pojemnego akumulatora EN-EL14 (mAh).

Wczoraj serwis Nikon Rumors podzielił się jednak dosyć zaskakującymi informacjami na temat wspomnianej aktualizacji. Kilku jego czytelników przekonuje bowiem, że po skorzystaniu z nowego firmware ich aparaty odmówiły współpracy z akumulatorami EN-EL14 firm trzecich. Nieco później serwis zaktualizował tekst informując, że problem dotyczy niektórych firm trzecich oraz, że kilka borykających się z nim osób przeprowadziło udany proces powrotu do poprzedniej wersji firmware.

Zobacz również:

  • Jaka lustrzanka na początek? Zebrałam modele do 4000 zł

Jeżeli doniesienia te są prawdziwe powstaje pytanie, czy mamy tutaj do czynienia z przypadkiem, czy też zaplanowanym działaniem Nikona.