Nowe funkcje Hotmail krok po kroku

Hotmail pozostaje jedną z najpopularniejszych usług pocztowych na świecie. Niedawno doczekał się poważnej przebudowy, zyskując tym samym kilka nowych funkcji, której nie powstydziłby się sam Gmail. Oto przegląd najważniejszych z nich.


Bezpłatna poczta Windows Live Hotmail stanowi obecnie składnik pakietu narzędzi internetowych Windows Live. Mając konto w Hotmail, możesz w prosty sposób zintegrować je z innymi sieciowymi usługami Microsoftu, jak dysk internetowy SkyDrive. Nowa generacja Hotmail ma do zaoferowania nieograniczoną pojemność skrzynki pocztowej, obsługę dużych załączników i szereg narzędzi do zarządzania niechcianą korespondencją. Czas przyjrzeć się im bliżej.

Przeglądaj wiadomości w wątkach za pomocą Hotmail

Od kiedy Gmail zaprezentował w 2004 r. grupowanie wiadomości e-mail w wątki, gdzie każdy wątek to lista wiadomości mających ten sam temat - wyświetlanych jedna pod drugą, tradycyjne aplikacje pocztowe straciły wiele ze swojego uroku. Z drugiej strony, wciąż liczne grono osób woli tradycyjny sposób wyświetlania listy wiadomości, sortowanych po dacie wysłania.

Nowe funkcje Hotmail krok po kroku

W nowym Hotmailu możesz wyświetlać wiadomości także w trybie konwersacji.

W nowym Hotmail możesz wybrać, który z tych wariantów bardziej ci odpowiada. W tym celu przejdź do skrzynki odbiorczej i z górnego menu kliknij ikonę Rozmieść według. Możesz wybrać z rozwijanej listy jedną z pięciu pozycji: Data, Od, Temat, Rozmiar lub Konwersacja.

Cztery pierwsze opcje służą do tradycyjnego sortowania wiadomości po różnych atrybutach. Aby przełączyć Hotmail w tryb grupowania wątków, kliknij opcję Konwersacja. Jeżeli miałeś w skrzynce odbiorczej przynajmniej dwa e-maile o tym samym tytule (np. oryginalna wiadomość i odpowiedź na nią), zostaną one połączone - informuje o tym liczba w nawiasie umieszczona obok tytułu wiadomości.

Nowe funkcje Hotmail krok po kroku

Klikając niebieski pasek z danymi nadawcy otrzymasz informacje o szczegółach wiadomości.

Gdy klikniesz w tytuł wątku, Hotmail może wyświetlić od razu pełną treść wszystkich wiadomości (odnośnik Pokaż wszystko) lub tylko ich nagłówki (odnośnik Ukryj wszystko), co przydaje się jeżeli masz do czynienia z dłuższą wymianą e-maili.

Dodatkowe rozwijane menu Hotmail kryje się przy odnośniku Odpowiedz. Masz tutaj do wyboru komplet opcji pozwalających na przeniesienie wiadomości do innego folderu, oznaczenie jej jako nieprzeczytanej lub jako spam. Możesz także dodać szybko nadawcę wiadomości do listy kontaktów, klikając odnośnik Dodaj do kontaktów. Zostanie on dopisany automatycznie do książki adresowej, bez potrzeby ręcznego wypełniania dodatkowych informacji - możesz je dopisać później, klikając odnośnik Edytuj kontakt wyświetlany w tym samym miejscu.

Zarządzaj aktywnym widokiem

Nowe funkcje Hotmail krok po kroku

Dzięki funkcji aktywnego widoku Hotmail automatycznie wyświetli galerię przesłanych materiałów multimedialnych.

Nie musisz już pobierać załączników ze zdjęciami, aby móc wygodnie obejrzeć je na swoim komputerze. Dzięki funkcji aktywnego widoku, Hotmail będzie w stanie automatycznie wyświetlić galerię przesłanych materiałów multimedialnych. Wystarczy, że klikniesz miniaturkę zdjęcia lub filmu, a zostanie on wyświetlony w powiększonym oknie. Jeżeli załączników jest więcej, da się je odtworzyć jako pokaz slajdów. W podobny sposób wyświetlana jest zawartość odnośników do popularnych serwisów ze zdjęciami i filmami wideo (jak YouTube czy Flickr) - Hotmail rozpoznaje takie odnośniki automatycznie.

Masz jednak możliwość wyłączenia aktywnego widoku. W tym celu przejdź do menu Opcje | Więcej opcji... i w sekcji Dostosuj ustawienia poczty kliknij odnośnik Ustawienia aktywnego widoku. Poza wyłączeniem automatycznego podglądu zawartości załączników (opcja Ukryj podgląd zdjęć i filmów), możesz tutaj zapoznać się z drugim przeznaczeniem aktywnego widoku, jakim jest wyświetlanie interaktywnych zawartych w e-mailach, np. formularzy. Na chwilę obecną jest to jednak wciąż mało popularna funkcja.

Wysyłaj niestandardowe załączniki

Nowe funkcje Hotmail krok po kroku

Hotmail ułatwia wstawianie do wiadomości grafik znalezionych w Sieci.

Hotmail ułatwia także wstawianie załączników do stron internetowych. Będąc w formularzu tworzenia nowej wiadomości kliknij opcję Wstaw | Z menu Bing | Strony sieci Web.

Zostanie otwarte okno z wyszukiwarką Bing - wystarczy, że wpiszesz w formularzu czego szukasz, a następnie przy wybranej pozycji z listy klikniesz odnośnik Wstaw. Na podobnej zasadzie działa wstawianie zdjęć i klipartów z Sieci.

Filtruj niechciane wiadomości

Nowe funkcje Hotmail krok po kroku

Nowy Hotmail udostępnia skuteczne narzędzie do filtrowania niechcianej korespondencji.

Z tradycyjnym spamem radzi sobie obecnie prawie każda usługa pocztowa, w Hotmail za ochronę przed wiadomościami-śmieciami odpowiada sprawdzona technologia SmartScreen. Poza nią, masz jednak do dyspozycji jeszcze jedno narzędzie, które pomoże ci uporać się z wiadomościami z pogranicza spamu, które nie są z definicji szkodliwe. Mowa o wszelkiego rodzaju newsletterach, których już nie chcesz otrzymywać lub powiadomieniach z dawno nieodwiedzanych serwisów.

Aby z niego skorzystać, przejdź do niechcianej wiadomości, a następnie wybierz z menu Wyczyść pozycję Przenieś wszystkie od..... W praktyce spowoduje to nałożenie filtru na wiadomości przychodzące od wybranego nadawcy. Nie musisz od razu ich usuwać, zamiast tego warto przenieść je do odrębnego folderu (możesz go wybrać z listy). Jeżeli chcesz, aby filtr został na stałe, zaznacz opcję Przenoś również przyszłe wiadomości. Zatwierdź operację przyciskiem Przenieś wszystkie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: