Nowe generacje chipów Intela

Jeszcze w tym roku pojawią się trzy nowe serie procesorów Intela, które mają zastąpić dostępne obecnie układy.

Po blisko rocznym przesuwaniu premier kolejnych produktów, Intel zamierza potwierdzić swoją pozycję przez przedstawienie w tym roku trzech nowych linii procesorów. Jesienią br. pojawi się linia układów Willamette, procesorów o szybkości ponad 1 GHz, przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Tańsze komputery otrzymają procesory Timna, następcę Celerona o poprawionych możliwościach graficznych. Pojawią się także serwery oparte na chipach Itanium, mających stopniowo zastąpić Xeony.

Jak mówi wiceprezes Intela, Pat Gelsinger, zegar Willamette będzie zaczynać się od "zdecydowanie powyżej 1 GHz". Mimo iż procesor ten bazuje na innej architekturze niż PIII, ma wiele wspólnych cech ze swym przodkiem i będzie obsługiwał to samo oprogramowanie. Znacznie zostanie poprawiona też wydajność magistrali systemowej, która osiągnie prędkość 200 MHz, a jej architektura zostanie rozszerzona z 64 do 128 bitów. "Intel praktycznie od 1993 r. nie zmieniał magistrali, a ta modernizacja pozwoli na przesyłanie większej ilości danych z większą szybkością" - mówi Nathan Brokwood, analityk Insight 64.

Sprzedaż Willamette planowana jest na III kwartał tego roku. Timna powinna pojawić się w połowie roku, a prędkości tych procesorów będą rozpoczynać się od 600 MHz. "Do końca 2001 Pentium III odejdzie w zapomnienie" - prognozuje Brokwood.

Więcej wiadomości: www.news.com