Nowe głośniki Jamo

Największy w Europie producent zestawów głośnikowych, firma Jamo, wprowadza nowe głośniki z serii E 8.

Wszystkie zestawy poszczycić się mogą bardziej kompaktową sylwetką, a także nowocześniejszymi komponentami i technologią konstrukcji.

E 8CEN.2

Dlatego tym co odróżnia nowy model głośnika centralnego – E 8CEN.2 od znajdującego się w sprzedaży dotychczasowego modelu E 8CEN są mniejsze wymiary obudowy (szerokość 404 mm, wysokość 130 mm, głębokość190 mm). Ponadto Jamo włożyło wiele wysiłku, aby wyposażyć nowy model w najwyższej jakości komponenty. W E 8CEN.2 zastosowano 1 calowy (25 mm) głośnik wysokotonowy zaopatrzony w neodymowy magnes (blisko dziesięciokrotnie mocniejszy, niż te stosowane w normalnych typach głośników), któremu towarzyszą dwa 4 calowe (102 mm) głośniki niskotonowe. Głośniki te wyposażone są w dwuwarstwowe cewki i lekkie celulozowo-mineralne membrany (celuloza dzięki swojej lekkości stanowi idealny materiał do konstrukcji membran, zaś zmieszanie celulozy z włóknem mineralnym dodaje jej większej sztywności).

E 805 i E 825

Nowe produkty serii E 8 to uniwersalne zestawy głośnikowe E 805 i E 825. Te podstawkowe o kompaktowych wymiarach głośniki charakteryzują się 2-drożną konstrukcją dodatkowo wyposażoną w otwór typu bassreflex. Komponenty tych zestawów są takie same, jak w przypadku nowego głośnika centralnego – wewnątrz znajdziemy 1 calowy (25 mm) głośnik wysokotonowy i 4 calowy (102 mm) głośnik niskotonowy. Specjalnie dla obu zestawów, Jamo zaprojektowało nowe podstawki E 805FS i E 825FS, łączące w sobie elementy drewna i metalu – tak by idealnie pasować do zestawów głośnikowych.

E 855

Ten podłogowy, 2,5-drożny system stanowi kontynuację dla będącego od kilku lat na rynku modelu E 850.

E 855 wyposażony jest w aluminiowy korektor fazy. Konstrukcja taka umożliwia nie tylko ograniczenie dodatkowych drgań membrany w miejscu, gdzie zazwyczaj montowana jest osłona, ale także pozwala na bardziej płaskie pasmo przenoszenia dźwięku i zwiększenie możliwości odprowadzania ciepła z cewki głośnikowej.

To jednak nie jest jedyna zmiana. Przeprojektowano także głośnik niskotonowy, w którym ruchy cewki są większe o +/- 3 mm, niż w dotychczasowych głośnikach. Cecha ta, w połączeniu z masywnym magnesem, a także sztywnością cewki gwarantuje doskonałą reprodukcję najniższych częstotliwości.

E 855 zaopatrzony jest także w zaprojektowany, w oparciu o technikę symulacji komputerowej, otwór typu bassreflex. Specjalny kształt otworu zmniejsza szum turbulencyjny, a głośnik uzyskuje o 5 dB wyższy poziom natężenia dźwięku, niż w konwencjonalnych konstrukcjach.

E 8SUR.2

Głośnik efektowy E 8SUR.2 wyposażony jest w układ korekcji fazy w paśmie częstotliwości średniej. Technologia ta – opracowana przez firmę Jamo - polega na tym, iż głośnik średniotonowy pracuje w przeciwfazie w stosunku do głośnika surround umieszczonego z drugiej strony pomieszczenia odsłuchowego. Dzięki temu efekt dźwięku surround zostaje rozproszony tak, jak w zestawach dipolarnych, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego pasma odtwarzanych częstotliwości niskich.

E 8SUB.2 100 W

E 8SUB 200 W był dotychczas jedynym produkowanym przez Jamo subwooferem serii E 8. Teraz powstał drugi przeznaczony do mniejszych pomieszczeń E 8SUB.2. Charakteryzują go bardziej kompaktowe wymiary: podczas gdy E 8SUB mierzy 415x348x428 mm (szerokość/wysokość/ głębokość), nowy E 8SUB.2 posiada wymiary tylko 258x335x490 mm (szerokość, wysokość, głębokość). Mniejszych rozmiarów 38 calowy (205 mm) głośnik niskotonowy z cztero warstwową cewką o grubości 38 mm, pozwala na rozszerzenie pasma najniższych częstotliwości aż do 35 Hz. Ponadto zastosowana konstrukcja pozwala na uzyskanie jeszcze większych wartości SPL (poziomu natężenia dźwięku) – do 102 dB. E 8SUB.2 to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się podczas odtwarzania pełnych akcji nagrań, nie stając się jednocześnie zbyt dużym i widocznym w pomieszczeniu urządzeniem.

Wszystkie zestawy nowej serii E 8 dostępne będą w 3 rodzajach wykończenia – cherry, beech i black ash. Seria E 8 pojawi się w polskich sklepach we wrześniu.