Nowe iTunes, nowe iPody - Apple ucieka konkurencji

W czasie zorganizowanej w San Francisco konferencji, szef koncernu Apple, Steve Jobs, zaprezentował zgromadzonym szereg nowości w ofercie firmy. Mowa tu przede wszystkim o nowych modelach przenośnych odtwarzaczy iPod video, nano i shuffle oraz kolejnej (siódmej już) wersji aplikacji do odtwarzania i zarządzania muzyczną kolekcją, iTunes. A to nie wszystko...

Nowe iTunes, nowe iPody - Apple ucieka konkurencji
Tzw. iPod video (przypomnijmy, iż "video" nie jest oficjalną nazwą tego modelu, jednak z uwagi na jego zdolności do odtwarzania filmów używana jest obiegowo dla odróżnienia od pozostałych modeli) został wyposażony w pojemniejszy dysk twardy. Dotychczas sprzedawane były wersje z 30 i 60 GB przestrzeni dyskowej. Od teraz będzie można nabywać odtwarzacze z HDD o pojemności 30 i 80 GB. Zastosowany w nowym odtwarzaczy napęd wykorzystuje technikę zapisu prostopadłego, oferuje gęstość zapisu 134 Gb na cal kwadratowy i 8-megabajtowy bufor, a jego prędkość obrotowa wynosi 4200 rpm. Jak zapewniał Steve Jobs, w nowych iPodach znajdą zastosowanie również nowocześniejsze wyświetlacze (jaśniejsze o 60 % w stosunku do poprzedniej generacji tych urządzeń). Co ciekawe, użytkownicy iPodów będą mogli na nich zagrać w nowe gry, których przeniesienie na tę platformę było jednym z obszarów działalności Apple'a w ostatnich miesiącach. Cena iPodów video wynosi 249 i 349 USD, w zależności od pojemności dysku.

Nowe iTunes, nowe iPody - Apple ucieka konkurencji

Poprawiony interfejs iPoda pozwala wyszukiwać utwory po wpisaniu pierwsze litery nazwy pliku

Szef Apple'a zaprezentował również drugą generację odtwarzaczy iPod nano, oferujących teraz dodatkową wersję pojemnościową - 8 GB (oprócz istniejących już modeli 2 i 4 GB). Ma ona kosztować 249 USD. Jak pamiętamy, użytkownicy pierwszej generacji iPodów nano narzekali na zbytnią ich podatność na zarysowania i uszkodzenia wyświetlacza. W nowych modelach zastosowano jednak aluminiową obudowę, co - jak przekonuje Apple - ma wyeliminować opisany problem. Warto też wspomnieć o wyposażeniu iPoda nano w wydajniejszy akumulator, który ma teraz umożliwić 24 godziny odtwarzania muzyki, zamiast dotychczasowych 14.

Nowe iTunes, nowe iPody - Apple ucieka konkurencji

Nowy iPod shuffle

Bardzo ciekawej przebudowie uległ iPod shuffle, podobnie jak "nano", odtwarzacz zapisujący dane w pamięci flash. Poprzednie wersje tych urządzeń przypominały opakowanie gumy do żucia, tymczasem zaprezentowany właśnie najnowszy model został zminiaturyzowany i wyposażony w spinacz, za pomocą którego można przypiąć urządzenie do kieszeni spodni. Przez wejście słuchawkowe można też podłączyć odtwarzacz do komputera i doładować baterię. Nowy iPod shuffle wejdzie do sprzedaży w październiku w cenie 79 dolarów.