Nowe informacje na temat SteamOS i Valve Steam Machine

Dowiedzieliśmy się już nieco na temat Steam Machine, czyli referencyjnej konsoli wyprodukowanej przez Valve i opartej o bazujący na Linuksie system operacyjny przeznaczony dla graczy o nazwie Steam OS. Tym samym twórcy największej cyfrowej platformy dystrybucji gier PC na świecie chcą wejść w bezpośrednią walkę z Sony i Microsoftem o salony i telewizory graczy z całego świata.

Valve znane z produkcji uznanych serii gier takich jak Half-Life oraz Portal jest też twórcą największego na świecie centrum cyfrowej dystrybucji gier PC na komputery stacjonarny o nazwie Steam. Kolejnym krok w rozwoju firmy to stworzenie własnej konsoli do gier opartej o system SteamOS, który ma być oprogramowaniem opartym o Linuksa przeznaczonym tylko i wyłącznie do gier.

Steam Machine będzie urządzeniem referencyjnym, które ma pokazać firmom zainteresowanym OS-em Valve drogę, w którą powinny pójść. Nie ma jeszcze pewności, jak prezentować się będzie finalna forma takiej konsoli, ale pojawiły się w sieci już pierwsze zdjęcia i szczegóły dotyczące specyfikacji. Powstanie tylko 300 sztuk tej konsoli specjalnie dla wybranych testerów i zaprezentowana zostanie na początku 2014 roku na targach CES.

Nowe informacje na temat SteamOS i Valve Steam Machine

Steam Machine

Obecnie prototyp działa w oparciu o procesor Intel Core i7, kartę graficzną Nvidia GTX 780 oraz 16 GB pamięci RAM. Tak naprawdę ta “konsola” to komputer PC ze starannie dobranymi podzespołami, do których należy też hybrydowy dysk twardy. Interesujące jest, że w środku nie znalazł miejsca napęd DVD/Blu-ray. Steam oparty jest o chmurę, ale sprzedaż gier na nośnikach to nadal olbrzymi kawałek rynku.

Zobacz również:

  • Battlefield - kupując 3 gry zaoszczędzisz 580 zł. Sprawdź, jak to możliwe

Co również ciekawe, Valve zapowiedziało oficjalnie, że nie planuje wydawania na swoją konsolę gier w formie exclusive. Firma uważa, że to do gracza powinien należeć wybór, na jakiej platformie chce grać. Utrudnianie mu tego “stałoby w sprzeczności z filozofią firmy” i będzie zachęcać twórców gier do wydawania tytułów na konkurencyjne dla SteamOS platformy.

źródło: engadget.com