Nowe karty ATI dla maków

ATI Technologies przedstawiła najnowsze karty graficzne dla komputerów Macintosh: Radeon 7000 Mac Edition i Radeon 8500 Mac Edition.

Zaprezentowana na Macworld Expo, ATI Radeon 7000 Mac Edition to karta graficzna PCI wyposażona w 32 MB pamięci DDR, obsługę technologii renderingu QuickTime i OpenGL oraz współpracująca z Mac OS 9 i Mac OS X. Dzięki technologii ATI Video Immersion urządzenie jest w stanie odtwarzać DVD, a mechanizm Full Scene Anti-Aliasing (FSAA) wygładza poszarpane obrazy 3D w czasie rzeczywistym. Radeon 7000 Mac Edition oferuje trzy łącza wideo: DVI-I czyli cyfrowy interfejs kompatybilny z większością płaskich paneli, VGA dla standardowych monitorów CRT oraz wyjście S-Video. Karta ma pojawić się na rynku w przyszłym tygodniu i kosztować 129 USD.

ATI przedstawiła także Radeon 8500 Mac Edition - odpowiedź na GeForce 3 konkurencyjnej nVidii - urządzenie AGP, oparte na produkcie wydanym w 2001 roku dla użytkowników pecetów. Karta Radeon 8500 Mac Edition pracuje z częstotliwością 250 MHz, zegar pamięci taktowany zaś jest 275 MHz, przy 64 MB DDR. Urządzenie wyposażono w technologię renderingu Trueform, Smoothvision do pełnoekranowego antyaliasingu oraz Smartshader do cieniowania. Karta korzysta także z technologii Hyper Z II zwiększającej przepustowość, Charisma Engine II do transformacji sprzętowej, która oferuje obróbkę 62,5 miliona trójkątów na sekundę, mechanizm renderingu 3D Pixel Tapestry II oraz Video Immersion II umożliwiającą odtwarzanie DVD. Radeon 8500 Mac Edition jest kompatybilna z komputerami Power Mac G4 AGP pracującymi w Mac OS 9 lub Mac OS X (wersja PCI niedostępna). Urządzenie wyposażone jest w łącza DVI-I, VGA i TV-out, trafi do sklepów w lutym 2002, a jego cena ma wynosić 299 USD.

http://www.ati.com


Zobacz również