Nowe karty pamięci XQD: transfer do 600 MB/s, pojemność do 6 TB!

W przyszłym roku na rynku pojawi się nowy format kart pamięci - XQD. Zbudowane w oparciu o niego nośniki mają pozwalać na zapis danych z minimalną prędkością 125 MB/s. Będą też zdolne do zaoferowania w przyszłości pojemności, o której producenci dysków twardych mogą obecnie jedynie pomarzyć.

Nowy format został opracowany przez organizację Compact Flash Association (CFA). Opierające się na nim nośniki XQD będą miały wymiary 38,5 x 29,8 x 3,8 mm, co oznacza, że będą mniejsze od kart Compact Flash i większe od Secure Digital.

Karty XQD będą korzystały z interfejsu PCI Express i zapewnią wprost niewyobrażalne możliwości. Pozwalać bowiem mają na transfer danych z minimalną prędkością 125 MB/s, która z czasem będzie mogła wzrosnąć nawet do...600 MB/s! Co więcej, nowa specyfikacja zapewniać ma też możliwość konstruowania kart pozwalających na zmagazynowanie 6 TB (tak, TERABAJTÓW!) danych.

Zobacz również:

  • Flashpoint - sposób na to, aby Flash nigdy nie odszedł
  • Nintendo Switch – jaką kartę pamięci kupić? [Poradnik]

CFA pracuje również nad zapewnieniem nowym kartom zgodność z Video Performance Guarantee (VPG) świadczącej o możliwości nieprzerwanego zapisu z minimalną prędkością na poziomie 20 MB/s, co pozwala na bezproblemowe nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD.

Pierwsze karty XQD zostaną zaprezentowane na mających się odbyć w lutym przyszłego roku targach CP+ 2012.