Nowe laptopy Acer konkurencją dla Apple?

W nowej serii komputerów ConceptD pojawił się konkurent dla Macbook'a Pro w sporo niższej cenie. Sprawdzamy, czy Acer może konkurować z Apple?


Na konferencji prasowej w Nowym Jorku firma Acer zapowiedziała zupełnie nową gamę produktów skierowanych do kreatywnych. Nowa marka ConceptD obejmuje również laptopy ConceptD 5, które będą musiały konkurować z Macbook Pro od Apple.

Nowe laptopy Acer konkurencją dla Apple?

Źródło: techadvisor

Cena i data premiery

ConceptD 5 będzie dostępny w USA jeszcze w kwietniu w cenie od 1699 dolarów (około 6400 zł). W Europie laptop pojawi się w lipcu, a cena ma wynosić od 1699 euro (około 7250 zł). Brakuje na razie informacji czy i kiedy laptop dostępny będzie w Polsce.

Dla porównania 15 calowy Macbook Pro zaczyna się od 2399 dolarów. W Polsce jego cena wynosi od 11999 zł.

Specyfikacja techniczna

  • Wyświetlacz: 15,6 cala, 4K, IPS, jasność 400 nitów, 100 procentowe pokrycie Adobe RGB
  • Procesor: Intel Kaby Lake G; konfiguracje z Intel Core i5-8305G oraz Core i7-8705G
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX Vega M GL
  • Pamięć operacyjna RAM: 8 GB lub 16 GB DDR 4
  • Pamięć masowa: SSD NVMe, do 1 TB, konfiguracje dwu dyskowe (RAID 0)
  • Porty: USB 3.1, USB typu C, HDMI, Czytnik kart pamięci
  • Zabezpieczenia: Czytnik linii papilarnych zintegrowany z Windows Hello
  • Wymiary: 360 mm x 242 mm x 16,9 mm
  • Waga: 1,5 Kg

Wygląd i jakość wykonania

Nowe laptopy Acer konkurencją dla Apple?

Źródło: techadvisor

Konstrukcja i budowa wszystkich produktów Apple jest rewelacyjnej jakości i trudno ją pobić. Na dodatek design urządzeń z Cupertino jest ponadczasowy.

Interesujące jest to, że Acer poszedł w zupełnie innym kierunku z laptopami ConceptD. Zamiast wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium, są one wykonane z tworzywa sztucznego. Niestety, ale nie jest do dobra wiadomość.

Co prawda Acer wspomina o stopie magnezowo-aluminiowym, ale nie wydaje nam się, aby został on naprawdę zastosowany w laptopie. ConceptD 5 jest dostępny w białej wersji kolorystycznej i wygląd całkiem ciekawie. Waży 1,5 Kg. Plastikowa konstrukcja spowodowała, że jest lżejszy od Macbook Pro 15.

W związku z zastosowaniem jasnego wykończenia martwi nas trochę, jak laptop, a w szczególności jego dolna pokrywa będzie wyglądała po czasie. Nie wiemy również, jak wytrzymała będzie konstrukcja? Jednostka centralna nie ugina się zbytnio, ale ekran jest bardzo chybotliwy i giętki.

Gładzik i klawiatura sprawiają pozytywne wrażenie, ale daleko im jeszcze do tych, jakie znamy z Macbook'a albo Dell'a XPS.

Nowe laptopy Acer konkurencją dla Apple?

Źródło: techadvisor

Parametry, możliwości

Acer rekompensuje wzornictwo oraz jakość wykonania tym, co znajdziemy w środku tego 15,6 calowego laptopa przeznaczonego dla artystów.

Ekran został zaprojektowany tak, aby dokładnie odwzorowywać kolory. Posiada 100 procentową gamę Adobe RGB. Jego rozdzielczość to 4K (3840 x 2160), a jasność wynosi 400 nitów. Panel jest matowy.

Sercem laptopa są procesory Intel Kaby Lake G. Do wyboru jest chip Intel Core i5-8305G lub Core i7-8705G. Są to czterordzeniowe układy zintegrowane z układem graficznym Radeon EX Vega M GL. Pamięć operacyjna RAM działa w trybie dual channel. Możemy wybrać konfiguracje z 8 GB lub 16 GB RAM. Acer oferuje laptopa z dyskami SSD NVMe w macierzy RAID 0.

Do dyspozycji użytkownik posiada trzy złącza USB 3.1 typu A, pełnowymiarowe HDMI, port USB typu C (z DisplayPort), czytnik kart SD oraz czytnik linii papilarnych. Acer nie wspomniał nic o Thunderbolt 3.

Nowe laptopy Acer konkurencją dla Apple?

Źródło: techadvisor

Podsumowanie

Nie jesteśmy przekonania co do jakości wykonania laptopa, ale parametry techniczne i pierwsze wrażenia ukazują, że Acer ConceptD 5 może stanowić tańszą alternatywę dla Macbook'a Pro. Potencjalnymi klientami są osoby, których nie stać na sprzęt od Apple oraz użytkownicy systemu Windows.

Do największych plusów Acer ConceptD 5 z pewnością zalicza się bardzo dobrej jakości matryca o rozdzielczości 4K oraz szerokie zaplecze portów.