Nowe media w Cannes

Po raz czwarty - tym razem pod nieprzetłumaczalnym na język polski hasłem: Switch on content, plug in business - 4-6 lutego 1998 r. obyły się kolejne targi Milia.


Po raz czwarty - tym razem pod nieprzetłumaczalnym na język polski hasłem: Switch on content, plug in business - 4-6 lutego 1998 r. obyły się kolejne targi Milia.

Cannes od wielu lat stanowi europejskie centrum, skupiające przedstawicieli showbiznesu. Wszystkim znane są takie doroczne wydarzenia, jak festiwal filmowy czy targi muzyczne Midem. Od kilku lat wśród organizowanych w tym pięknym kurorcie na Lazurowym Wybrzeżu festiwali znalazła się Milia.

Milia to nie tylko festiwal i targi, lecz także spotkanie specjalistów, wykłady towarzyszące, konferencje i seminaria, w całości poświęcone nowym mediom, takim jak multimedia, Internet i gry. W tym roku nad Morzem Śródziemnym spotkało się nie tylko kilka tysięcy wystawców, twórców i dziennikarzy...

VIP-y

Do szanownego jury organizatorzy targów "ściągnęli" plejadę znanych postaci. Peter Malyneux - twórca takich hitów, jak Populouse, Powermonger, Magic Carpet, Theme Park i Dungeon Keeper - został przewodniczącym sędziów, przyznających nagrody Milia D"Or (Złoto Milii) w kategorii gier. Douglas Adams, pisarz SF, autor przebojowego "Autostopem przez Galaktykę" miał przyjemność przewodniczyć jury, dysponującemu nagrodami w kategoriach: najlepsze serwisy on-line oraz tytuły multimedialne.

Jeden z festiwalowych dni w całości poświęcono grom. Na szumnie nazwanej - Legends of Gaming - sesji pojawiły się takie legendy komputerowego światka gier, jak Sid Mayer (Cywilizacja, Gettysburg), John Romero (Wolfenstein, Doom, Quake), Peter Malyneux i Bruce Shelley (Age of Empires).

Milii nie ominęli także popularni muzycy: Jean-Michel Jarre uczestniczył w dyskusji na temat ochrony praw autorskich do muzyki w sieciach komputerowych. Thomas Dolby promował zaprojektowany przez jego firmę Headspace - Beatnik plug-in przeznaczony do obsługi dźwięku w przeglądarkach WWW.

Wystawcy

Olbrzymie tereny targowe zajęli zarówno znani producenci tytułów multimedialnych (Dorling Kindersly, Havas, Grolier Interactive, Scala), gier (Infogrames, Cryo, Ocean, Sony), jak i firmy przygotowujące strony WWW i serwisy on-line (Reset, Infoseek, Disney Interactive, Discovery Online), producenci oprogramowania edycyjnego i internetowego (Macromedia, Adobe, RealNetworks, Audiosoft), a także firmy zajmujące się handlem podkładami dźwiękowymi, dystrybucją aplikacji oraz dziesiątkami innych rzeczy.

Wśród wystawców znalazły się także takie polskie "rodzynki", jak Young Digital Poland, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Supermemo, PWN czy Impresja, które prezentowały własny dorobek bądź poszukiwały kolejnych tytułów do lokalizacji.

Tytuły

Wśród zalewu ogromnej liczby wielojęzycznych tytułów (francuskich, hiszpańskich, włoskich, niemieckich, izraelskich), a nawet egzotycznych (chińskich, indyjskich) trudno było się połapać, które z nich tak naprawdę są wartościowe. Mnogość obecnych na targach multimediów spowodowała, że ujrzałem co najmniej 5 produktów info-edukacyjnych lub ludycznych, poświęconych starożytnemu Egiptowi, wiele amerykańskich, brytyjskich bądź japońskich komiksów (Gromit and Wallance, Manga, znani z Polsatu RobinHood i Zorro) przeniesionych w komputerowy wymiar, kilkanaście encyklopedii zwierząt, kosmosu, przyrody, olbrzymią liczbę atlasów i produktów dla dzieci oraz... wiele dziwacznych dysków CD-ROM, np. historia mafii, akta X, poradnik działkowca itd.

Programy

Niektórzy wystawcy prezentowali także nowe wersje powszechnie znanego multimedialnego oprogramowania, jak QuickTime 3.0 Apple"a, Dreamwaver i Flash 2 Macromedii, Player 5.0 RealNetworks, software"owy koder filmów wideo EIDOS Interactive. Obok nich znalazłem mniejsze firmy, demonstrujące systemy do sprzedaży muzyki przez Intenet - AudioSoft, programy do edycji stron WWW (GEO Interactive), software do przygotowania webowych reklam (Zapa), testowania sieciowych serwisów (Testing), obsługi reklam na dużych serwisach WWW. Intel prezentował software"owy dekoder obrazu wideo z formatu MPEG-2, przygotowany przez firmę Zoran dla potrzeb DVD, oraz program do profesjonalnej edycji dźwięku autorstwa Steinberga.

Technologie

Wiele ciekawych tematów poruszono także podczas wykładów i sympozjów. Spotkanie, dotyczące gier on-line rozgrywanych w czasie rzeczywistym, udowodniło wszystkim, iż w obecnym stadium rozwoju nie ma technicznych możliwości realizacji gier równocześnie dla wielu tysięcy użytkowników sieci komputerowych. Po prostu systemy te potrzebują nadal zbyt dużo czasu na przesłanie informacji światłowodem, obrobienie jej i odesłanie. Tzw. lagi - opóźnienia pojawiające się w pracy Internetu - już dzisiaj są przecież zmorą wszystkich prawdziwych graczy sieciowych.

Uczestnicy spotkania, dotyczącego DVD, jak zwykle roztrząsali odwieczny problem, co było pierwsze - jajko czy kura" Mimo entuzjastycznych wypowiedzi, iż DVD dzięki większej pojemności i tak zdominuje rynek multimediów, wielu obserwatorów pozostało sceptycznych co do terminu, w jakim to nastąpi. Niemniej podczas Milii premierę miały co najmniej 4 produkty oferowane na tym nowym nośniku. Szkoda tylko, że tytuły te są po prostu konwersjami produktów dostępnych równocześnie także na dyskach CD-ROM.

Przedstawiciele Wspólnoty Europejskiej przedstawili wiele finansowanych obecnie projektów np. globalną sieć edukacyjną dla nauczycieli historii z całej Europy, ArtWeb - serwis gromadzący zdjęcia znanych dzieł sztuki z naszego kontynentu.

Z nowym, odświeżającym pomysłem "odkorkowania" Internetu wystąpiły dwa konkurencyjne konsorcja, zarządzające łączami satelitarnymi i satelitami. Ich zdaniem, zwiększenie przepustowości Sieci może nastąpić jedynie, jeśli wymagający klienci będą korzystać z oferowanej przez łącza satelitarne, maksymalnej przepustowości na poziomie 32 Mbps. Użytkownicy takich łączy korzystaliby z możliwości oferowanych przez lokalnie działające serwery proxy (przechowujące w pamięci niezbędne serwisy on-line). Początkowo zarówno Eutersat, jak i Astra-Net zamierzają oferować swe rozwiązania bogatszym firmom. Jednak w ciągu roku przewidują drastyczny spadek cen, związany przede wszystkim ze znaczną popularnością zwykłych telewizyjnych anten satelitarnych wśród typowych gospodarstw domowych w całej Europie i rozwojem telewizji cyfrowej. Podobno już za rok będziemy mogli - dopłacając "tylko" 500 USD do ceny anteny satelitarnej - uniezależnić się od wad "World Wide Wait".

Młode talenty

W pałacu festiwalowym wydzielono specjalny Pawilon Młodych Talentów, w którym swe prace przedstawiało kilkunastu młodych twórców z całego świata. Artyści reprezentowali wiele dziedzin sztuk pięknych, które korzystają z możliwości nowych mediów. Na przygotowanych komputerach demonstrowali wszelkie możliwe koncepcje: interaktywną komputerową grafikę, multimedialne instalacje, serwisy on-line, gry i pastisze znanych gier, a nawet abstrakcyjne wygaszacze ekranu.

Młode talenty mogły pokazać swe dokonania podczas trzydniowego demo party - Servo. Przy dźwiękach miksującego na żywo drum&bass DJ-a uczestnicy ochoczo wymieniali pomysły, kodowali własne projekty czy przygotowywali grafikę i muzykę. Jednak w porównaniu z polskimi, francuskie demo party sprawiało mniejsze wrażenie. Pretendenci do nagród korzystali raczej ze sprzętu klasy PC lub Macintosh niż popularnej w naszym kraju Amigi oraz - zamiast posługiwać się czystym kodem - korzystali z ułatwień znanego oprogramowania do multimedialnej edycji: Macromedia Director czy obróbki dźwięku: Cubase.

Wnioski

Targi Milia są bez wątpienia największym spotkaniem ludzi z branży multimedialnej w Europie, a może i na świecie. Jednak po trzech dniach biegania po korytarzach Place de Festivales w Cannes, nie mogę oprzeć się spisaniu kilku "uszczypliwych" słów podsumowania.

Obserwując coraz bardziej obszerny rynek produktów multimedialnych, nie sposób nie porównać ich do innych typów showbiznesu. Wydaje mi się, że początkowo stosunkowo niezależna branża i twórcy produktów o zacięciu raczej artystycznym bardzo szybko poddali się komercjalizacji. Nastąpiło to, gdy okazało się, jakie realne dochody oferuje inwestycja w multimedia (wskaźnik bardzo korzystny nawet w porównaniu do typowego hollywoodzkiego biznesu).

Te nowe, elektroniczne media nie tylko dorobiły się już własnych bohaterów, legendarnych postaci, których nazwiskami firmuje się kolejne tytuły (zupełnie jak w kinematografii czy przemyśle muzycznym). Prawdziwy zalew produktów, w żadnym razie nie powiązany z ich jakością, spowodował także przewartościowanie i dewaluację słowa multimedia.

Dzięki Milii, mój "niewinny" umysł uświadomił sobie, że wciąż staję przed podobnymi dylematami. Gdy zastanawiam się, na jaki nowy film warto pójść do kina czy którą nową płytę kupić, zawsze staram się dowiedzieć, kto ze znanych i szanowanych przeze mnie artystów, twórców brał udział w ich przygotowaniu. Opierając się na autorytetach i dobrej marce, wielokrotnie przepuściłem wiele wartościowych tytułów, ale jakimi wskazówkami można się kierować" Czy ufać recenzentom, czy zdać się na własny nos"

Targi w Cannes przekonały mnie, że równie trudno podjąć jednoznaczną decyzję, który z nowych filmów, albumów muzycznych jest wartościowy, jak wybrać odpowiedni tytuł multimedialny. Byle co nie nauczy mnie bowiem czegoś nowego, nie pozwoli mi przeżyć chwili wzruszenia, nie spowoduje jakiejkolwiek reakcji, a nawet nie rozbawi.

Trudno biznes is biznes!

Więcej informacji o Milii znajdziecie na oficjalnej stronie WWW targów -http://www.milia.com

Dla tych Czytelników, którzy pragnęliby zobaczyć targi Milia "98, na dysku CD-ROM CYBER-a umieściliśmy specjalnie przygotowany wideoreportaż. Sfilmowane fragmenty spotkania z legendarnymi postaciami ze świata gier dostępne są na stronie WWWhttp://www.cyberjoy.cyber.com.pl.

Nagrody Złoto Milii

Zwycięzcy według kategorii

ONLINE

Nagroda Główna: Najlepszy Serwis Online

Scoot

http://www.scoot.co.uk

Scoot UK/Wolff Olins

Serwis Online dla Dzieci

Perdus dans les étoiles

http://www.fto.org./mega

TFO/TV Ontario

Serwisy Referencyjne Online

Scoot

http://www.scoot.co.uk

Scoot UK/Wolff Olins

Serwisy Online Sztuka, Kultura i Społeczeństwo

Amnesty International Refuge Campaing

http://www.refuge.amnesty.org

Bates Interactive

Serwisy Online Lifestyle i Hobby

The (virtual) Baguette

http://www.baguette.com

CNET: The Computer Network

Serwisy Online Business i Szkolenia

http://www.news.com

NEWS.COM

CNET: The Computer Network

GRY

Nagroda Główna: Najlepsza Gra

F22 Air Dominance Fighter

Ocean Software/Digital Image Design

Gry Akcji

G-Police

Psygnosis

Gry Przygodowe i Role-playing

Final Fantasy VII

Squaresoft/Sony Computer Entertainment Europe

Gry Strategiczne

Dungeon Keeper

Electronic Arts/Bullfrog

Symulacje

F22 Air Dominance Fighter

Ocean Software/Digital Image Design

Gry Sportowe

NHL

Electronic arts

Nagroda Specjalna: Gry Online

Quake II

Activision/id Software

MULTIMEDIA

Nagroda Główna za Najlepszy Tytuł

Discoveries: Experience the Great Adventure of the World

Havas Interactive/IBM World Book/Bertelsmann/Galimard/Larousse

Tytuły Dziecięce

Orly"s Draw-A-Story

Broderbund Europe

Tytuły Referencyjne i Edukacyjne

Language Connect University Spanish 1

Syracuse Language Systems

Tytuły Sztuka, Kultura i Społeczeństwo

L"Art du Moyen Age

Carre Multimedia/Reunion des Musees Nationaux/Editions Gallimard/Club

d"Investissment Media

Tytuły Lifestyle i Hobby

Moving Puzzle/Fun Sports

Ravensburger Interactive Media

Nominowani do nagród

ONLINE

Serwis Online dla Dzieci

Postpet

http://www.so-net.or.jp/postpet

Disney Online

http://www.disney.co.uk

Serwisy Referencyjne Online

Lokace

http://www.lokace.com

CNET Online

http://www.cnet.com

Serwisy Online Sztuka, Kultura i Społeczeństwo

Kunst- und Austellungshalle

http://www.kah-bonn.de

Nirvanet

http://www.nirvanet.com

Serwisy Online Lifestyle i Hobby

World Cup Café

http://www.wmlive.com/football

Place de Mode

http://www.placedemode.com

Serwisy Online Bussiness i Szkolenia

ZDNet France

http://www.zdnet.fr

Accumulator

http://www.msn.com/

GRY

Gry Akcji

Jedi Knight: Dark Forces II

I-War

Gry Przygodowe i Role-playing

Diablo

Riven: the Sequel to Myst

Gry Strategiczne

Age of Empires

Total Annihilation

Symulacje

Microsoft Flight Simulator

Longbow 2

Gry Sportowe

International Superstar Soccer 64

V-Rally

Gry Online

Age of Empires

Ultima Online

MULTIMEDIA

Tytuły Dziecięce

There"s Something Inside

Oscar the Ballooinst Discovers th Farm

Tytuły Referencyjne i Edukacyjne

Mass Market

Discoveries: Experience the Great Adventure of the World

Tytuły Sztuka, Kultura i Społeczeństwo

Pop Art Villa

La Fenice: Visite Virtuelle D"un Opera a Venise

Tytuły Lifestyle i Hobby

Artist!

Mindgym